Najczęściej wykorzystywane materiały do produkcji drzwi

Drzwi to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu, w zależności od swej lokalizacji spełniają rozmaite funkcje. Drzwi wewnętrzne służą przede wszystkim odgrodzeniu od siebie poszczególnych pomieszczeń w celu zapewnienia prywatności domowników, ograniczenia rozchodzenia się hałasu oraz dopełnieniu wystroju wnętrza, drzwi zewnętrzne z kolei zabezpieczają dom przed wejściem osób niepożądanych i stratami ciepła oraz wpływają w dużym stopniu na estetykę elewacji. Jakość drzwi w dużym stopniu zależy od materiału, z którego zostały wykonane.

Drewno

Do produkcji drzwi często wybiera się drewno takich drzew jak świerk, sosna, jesion, rzadziej jest to dąb czy mahoń. Drewniane drzwi są bardzo wytrzymałe (w przypadku drzwi zewnętrznych często są one dodatkowo wzmacniane blachą stalową), ponadto wykazują świetne właściwości izolacyjne. Wymagają jednak okresowej konserwacji, w przeciwnym wypadku łapią wilgoć, wypaczają się, a w strukturze drewna rozwijają się szkodliwe drobnoustroje. Dodatkowy minus to ich bardzo wysoka cena. Producentem wysokiej jakości drzwi drewnianych jest firma Wiktorczyk, obecna na rynku już od 1957 roku.

Materiały drewnopochodne

Do grupy tych materiałów zaliczamy płyty wiórowe lub pilśniowe – najczęściej do produkcji drzwi wykorzystuje się MDF (Medium-Density Fibreboard) oraz HDF (High-Density Fibreboard), służą one jako okładzina do stalowego lub aluminiowego rdzenia. Na płyty z kolei nakłada się laminat, który zabezpiecza je przed odkształceniem od wilgoci oraz nadaje drzwiom estetyczny wygląd. Drzwi wykonane z materiałów drewnopochodnych są znacznie lżejsze niż drzwi z litego drewna, bardziej odporne na odkształcanie oraz znacznie tańsze.

PCV

Drzwi tego rodzaju wykonuje się z wielokomorowych profili PCV, montowanych na rdzeniu z pianki poliuteranowej. Do ich zalet należy przede wszystkim wysoka wytrzymałość, lekkość, łatwość czyszczenia oraz niska cena. Ponadto drzwi tego rodzaju nie wypaczają się i nie pokrywają grzybami lub pleśnią. Najpoważniejsza wada to mało estetyczny wygląd – nawet jeśli drzwi pokryte są okleiną imitującą drewno, to różnica jest bardzo wyraźnie widoczna.

Włókna szklane

Podobnie jak w przypadku drzwi z PCV, drzwi z włókna szklanego można pokryć okleiną imitującą drewno, jednak w tym przypadku imitacja jest zdecydowanie wyższej jakości. Nawet drzwi gładkie, bez okleiny prezentują się bardzo elegancko. Dodatkowe plusy to bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, promieniowanie słoneczne. Drzwi są ponadto bardzo lekkie, gdyż ich rdzeń stanowi pianka poliuteranowa. Minus – bardzo wysoka cena.

2016-06-10 12:04

Inne artykuły