Najciekawsze punkty do wirtualnego zwiedzenia w e-muzeum

E-muzeum, czyli inaczej muzeum wirtualne, podobnie jak te tradycyjne, ma na celu gromadzenie i przechowywanie zbiorów muzealnych. Zbiera je jednak w postaci cyfrowej i w takiej samej udostępnia do wglądu „zwiedzającym”.

Co znajdziemy w e-muzeum

Zbiory wirtualnych muzeów pełne są cyfrowych wizerunków obiektów dziedzictwa kulturowego. Świetnym przykładem może być E-Muzeum, które powstało dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którego zbiorach znajdziemy zabytki archeologiczno-historyczne, etnograficzne, martyrologiczne, militarne, sakralne oraz eksponaty z dziedziny komunikacji i motoryzacji.

W e-muzeach zamieszczane są cyfrowe odpowiedniki zabytków, które zostały w tym celu zdigitalizowane, zarówno metodą skanowania 3D, jak i 2D. I choć oryginalne eksponaty można również obejrzeć na żywo, to należy pamiętać, że nie każdy ma możliwość odwiedzania wystaw osobiście, np. z powodu trudności z poruszaniem się lub zbyt dużej odległości muzeum od miejsca zamieszkania. Z myślą o takich osobach tworzy się właśnie wirtualne muzea.

Najciekawsze aspekty wirtualnego zwiedzania

E-muzea mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim ogromnym ich plusem jest łatwość dostępu i nieograniczone możliwości gromadzenia zbiorów – internet bowiem przyjmie ogromnie dużo, w przeciwieństwie do wnętrz budynków muzealnych, w których miejsce na kolejne eksponaty jest ograniczone. E-muzeum to również znacznie więcej miejsca na eksponowanie cyfrowych zabytków rozproszonych w różnych tradycyjnych muzeach, w których eksponowanych jest zaledwie 5% zbiorów zgromadzonych w magazynach. E-muzeum wydobywa zbiory z muzealnych magazynów.

Ponadto, wirtualne muzeum daje szansę na wprowadzenie w życie innowacyjnych pomysłów w zakresie prezentacji obiektów i sposobu zwiedzania. Nowoczesna technologia pozwala na zastosowanie ciekawych rozwiązań, jak np. dodanie tła historycznego, dźwiękowego czy etnograficznego. Dzięki współczesnym metodom digitalizacji i obrazowania jakie wykorzystuje się w e-muzeach, zwiedzający może jeszcze lepiej poznać oglądany eksponat – może go przybliżać i obracać, czego nigdy nie mógłby zrobić w tradycyjnym muzeum.

Kolejnym ciekawym aspektem wirtualnego muzeum jest brak konieczności podążania wytyczoną trasą. Zgromadzone obiekty można oglądać w dowolnej kolejności, co pozwala na bardziej indywidualną formę zwiedzania. To świetna opcja, szczególnie dla tych, którzy w zbiorach muzealnych poszukują konkretnych eksponatów.

Choć e-muzea nigdy nie zastąpią tych tradycyjnych, w których panuje specyficzna atmosfera, to jednak mogą stanowić dla nich świetną alternatywę. Zdecydowanie warto dać im szansę.

2016-12-13 11:16

Inne artykuły