Na czym polegają licytacje komornicze?

O działalności komorników z pewnością słyszało większość z nas, jednak niewielu ludzi miało okazję brać udział w licytacji komorniczej. Jak wygląda taka licytacja i co można tą drogą kupić? I co najważniejsze – czy warto śledzić informacje o prowadzonych przez komorników licytacjach? 

Co podlega licytacji komorniczej?

Licytacje komornicze dotyczą zarówno nieruchomości takich jak domy czy mieszkania, jak i dobytku ruchomego, a więc telewizorów, samochodów, sprzętu AGD czy dzieł sztuki. Ich cena jest zwykle bardziej atrakcyjna niż cena takich samych używanych przedmiotów dostępnych poza postępowaniami egzekucyjnymi. Dlaczego tak się dzieje? Komornikowi zależy na szybkim zbyciu zajętych dobrach. Przebieg licytacji komorniczych regulują przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Licytacja nieruchomości i ruchomości

Zarówno w przypadku licytacji nieruchomości, jak i licytacji ruchomości uczestnicy mają obowiązek wpłaty wadium, które wynosi 10% szacowanej wartości przedmiotu licytacji. Jest to tzw. rękojmia. Stanowi ona swego rodzaju zabezpieczenie dla komornika przed nieuczciwymi uczestnikami. Z tym że w przypadku nieruchomości wpłaty należy dokonać dzień przed licytacją. Jeśli licytujący wygra licytację, wadium będzie odliczone z opłaty za wylicytowany przedmiot, natomiast jeśli przegra – wadium jest zwracane uczestnikowi. Natomiast jeśli uczestnik licytacji wygra ją, ale nie dopełni warunków co do zapłaty, rękojmia przepada. Zachętą do uczestnictwa w licytacji komorniczej może być fakt, że w licytacji odbywającej się w pierwszym terminie cena wywoławcza wynosi 75% wartości szacunkowej. Jeśli jednak nie dojdzie do sprzedaży danego przedmiotu tą drogą, komornik organizuje kolejną licytację – tyle że tym razem cena spada jeszcze bardziej, tym razem do połowy szacowanej wartości. To może być prawdziwa okazja dla kupujących. W przypadku licytowania nieruchomości uczestnicy mają możliwość uprzedniego obejrzenia przedmiotu licytacji w terminie wyznaczonym przez komornika. Licytację oczywiście wygrywa ten, kto zaproponuje najwyższą cenę. Licytacje komornicze mają charakter ustny. Warto też podkreślić, że taka licytacja nie może być odwołana bez konkretnej przyczyny.

Gdzie szukać informacji o licytacjach?

Ogłoszenia o licytacjach publicznych pojawiają się na stronie sądów, Krajowej Rady Komorniczej, jak również na stronach internetowych komorników. Zaglądając na nie, na przykład na stronę komornika sądowego Hanny Żołnowskiej, znaleźć można wszystkie niezbędne informacje na temat czasu i miejsca licytacji oraz jej przedmiotu. Dzięki temu można z wyprzedzeniem zaplanować udział w danej licytacji.  

2017-10-03 14:36

Inne artykuły