Na czym polega zdalne sterowanie drukarkami?

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie potrzeba wykonywania wydruków w sposób zdalny zdecydowanie wzrosła. Taki stan rzeczy jest powodowany wieloma czynnikami. Zdalne sterowanie drukarkami to jednak obecnie standard, którego wymaga się od nowoczesnych urządzeń – przede wszystkim tych wykorzystywanych w biurach, ale również tych domowych. Dowiedz się, na czym to polega.

Po co nam zdalne sterowanie drukarkami?

Obsługa zdalna to taka, która nie wymaga fizycznego kontaktu z urządzeniem, by sterować jego funkcjami. Podobną ideę wykorzystujemy na co dzień w bardzo wielu sytuacjach – chociażby zarządzając swoim kontem bankowym z poziomu mobilnej aplikacji, czy nawet używając pilota do telewizora. Potrzeba zastosowania tego rodzaju funkcji pojawiła się również w wykorzystaniu drukarek i kopiarek. Szczególnie wtedy, gdy wydruków, np. w obrębie firmy, jest dużo i pochodzą z różnych źródeł, problematyczna byłaby konieczność bezpośredniej obsługi maszyny. Dlatego nowoczesne drukarki standardowo wyposażone są w opcję zdalnego sterowania – wszystko to dzięki łączności Wi-Fi, Bluetooth, a ostatnio również NFC.

Na czym polega możliwość zdalnego sterowania drukarką?

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy HICOPY Gdańsk: Zdalne sterowanie drukarkami jest możliwe poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod łączności – szczególnie Wi-Fi. Dzięki temu można drukować bez użycia kabli lub podpinania do urządzenia jakiegokolwiek fizycznego nośnika. Wszystko odbywa się w tzw. chmurze – również sterowanie opcjami wydruku czy np. kontrola pracy urządzenia.

Łączność zdalna umożliwia przesyłanie i kolejkowanie plików do wydruku za pomocą dedykowanych aplikacji lub innego rodzaju narzędzi. Dzięki temu możliwe jest bezpośrednie drukowanie z urządzeń mobilnych takich jak telefony i tablety oraz z dużych odległości – nawet z drugiego końca świata. Łączność bezprzewodowa jest przydatna także w przypadku korzystania z funkcji skanera. Zdigitalizowany plik może być bowiem bezpośrednio przesłany na dowolne urządzenie lub do chmury, z których następnie może być pobrany przez upoważnionych użytkowników.

Dlaczego zdalne sterowanie drukarkami jest tak istotne?

Zastanawiasz się, czy opcje zdalnego sterowania faktycznie są Ci potrzebne? Warto wiedzieć, jak szerokie dają one możliwości. To rozwiązanie idealne np. dla firm, które zatrudniają pracowników pracujących zdalnie (czyli poza biurem). Dzięki łączności bezprzewodowej można bez trudu wysłać im zeskanowane pliki lub odebrać wydrukowane dokumenty. Tego rodzaju opcje są jednak również niezastąpione we wszystkich dużych i średnich firmach. Wykorzystanie drukarki może być bowiem znacznie płynniejsze i bardziej efektywne.

Co ważne, opcje zdalnego sterowania umożliwiają nie tylko przesyłanie plików do druku z dowolnego miejsca, ale też często monitoring kosztów druku i nadzorowanie stanu urządzenia. Dzięki temu ułatwione jest również jego serwisowanie, integracja z istniejącym systemem czy rozpoznanie występujących problemów. Wszystkie nowoczesne drukarki wyposażone w opcję zdalnego sterowania są też zabezpieczone przed niepowołanym dostępem, dlatego zapobiegają wykradaniu danych i innym podobnym sytuacjom. To więc rozwiązanie niezwykle praktyczne i znacznie zwiększające ergonomię pracy, a przy tym bezpieczne.

 

2019-05-14 14:17

Inne artykuły