Na czym polega praca introligatora?

Introligatorstwo jest rzemiosłem będącym gałęzią przemysłu poligraficznego. Do zadań introligatora należy przygotowanie druku do oprawy, a także samo oprawianie książek czy broszur oraz zdobienie opraw. Najlepsi introligatorzy zajmują się renowacją opraw starych, zabytkowych dokumentów.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zasadniczym celem pracy introligatora jest nadanie formy użytkowej arkuszom papieru zadrukowanego tekstem i/lub obrazami (książki, albumy, magazyny, broszury itd.) – mówi specjalista z Drukarni-Wydawnictwa „Edytor”. Jest to tylko jeden z obszarów pracy w zawodzie, w którym występuje specjalizacja. Najczęściej spotykamy się więc z introligatorami poligraficznymi. Druga specjalizacja to introligatorstwo galanteryjne.

Kim jest introligator poligraficzny

Introligator poligraficzny może prowadzić własny zakład poligraficzny lub być pracownikiem drukarni. W codziennej pracy tworzy wkłady z zadrukowanych arkuszy, a następnie łączy je z okładką. Wśród kolejnych zadań wykonywanych przez introligatora w tym procesie możemy wymienić: przycinanie arkuszy papieru do uzyskania pożądanego formatu, składanie ich i łączenie za pomocą kleju lub specjalnych nici albo drutów. Samo umieszczanie wkładu w okładce stanowi zwieńczenie złożonego procesu. Introligator może też wykonywać działania w celu uszlachetnienia okładki, takie jak np. foliowanie lub lakierowanie.

Niektóre narzędzia introligatorskie

Do wykonania poszczególnych zadań introligator posługuje się różnymi narzędziami ręcznymi, a coraz częściej również automatami sterowanymi komputerowo. Do tradycyjnych urządzeń wykorzystywanych w introligatorni zaliczamy krajarki papieru, złamywarki, klejarki i automaty do opraw bezszwowych – wymienia ekspert firmy Edytor-Studio.

Czym zajmuje się introligator galanteryjny

Jego praca zdaje się być jeszcze bardziej twórcza. Introligator galanteryjny również pracuje z papierem, jednak spod jego rąk wychodzą przede wszystkim ozdobne pudła i pudełka, etui  i inne pojemniki do przechowywania biżuterii, ozdób, kapeluszy, a także opakowania na prezenty. Swoje prace wykonuje na zamówienie i każdy przedmiot przygotowuje od sporządzenia projektu do wykończenia całości.

Oprawy książek, albumów czy kalendarzy również znajdują się w kręgu zainteresowania introligatora galanteryjnego, jednak mowa tu wyłącznie o oryginalnych oprawach o charakterze artystycznym. W zakres jego umiejętności wchodzi renowacja zabytkowych woluminów oraz oprawy reprintów. W swojej pracy sięga nie tylko po papier, ale także skórę naturalną i sztuczną oraz drogie płótna.

2016-05-19 09:52

Inne artykuły