Na czym polega postarzanie mebli

Postarzane meble cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego! Sprawdzają się we wnętrzach w stylu rustykalnym, kolonialnym, prowansalskim, przełamują chłód pomieszczeń urządzonych minimalistycznie i nowocześnie. Na czym polega postarzanie mebli? Czy postarzany mebel zachowuje swoją trwałość i funkcjonalność? Oto wszystko, co warto wiedzieć o postarzanych meblach!

Meble postarzane, czyli jakie? 

Nowe meble, idealnie gładkie i lśniące, prędzej czy później mogą się znudzić. Coraz więcej osób szuka unikatowego wyposażenia, jedynego w swoim rodzaju - takiego, jakiego nie ma nikt inny! Meble postarzane idealnie odpowiadają na tę potrzebę.

Czym cechują się postarzane meble? Na pytanie odpowiada ekspert z Meble K&D:

W toku produkcji postarzanych mebli nadaje się im cechy wskazujące na nadgryzienie zębem czasu. Mogą to być np. nierówne powierzchnie, wypłowiałe kolory, przetarta farba, zmatowiały lakier czy też ciemny odcień drewna charakterystyczny dla mebli wykonanych ze starych desek (np. z pozostałości po wiekowej stodole czy szopie). 

Meble postarzane mogą być stylizowane na sprzęty silnie zużyte lub dobrze zachowane antyki. W zależności od tego, na który wariant się zdecydujemy, wnętrze będzie miało zupełnie inny charakter. Meble imitujące zużycie nadają pomieszczeniu naturalności, wyglądają sielsko i swojsko, rustykalnie i ciepło i to właśnie one cieszą się największą popularnością.

Meble są postarzane wyłącznie wizualnie. Procesy postarzania nie wpływają w żaden sposób na ich trwałość ani funkcjonalność. Szuflady pracują cicho i płynnie, drzwi są stabilne, nawet jeśli mebel sprawia wrażenie, jakby powstał 100 lat temu! 

Metody postarzania mebli 

Jest wiele sposobów na to, aby mebel wyglądał na stary. Można wyróżnić tu techniki polegające na formowaniu drewna oraz te oparte na odpowiednich powłokach lakierniczych i malarskich. Drewno z wiekiem wysycha, przeciera się - można to odtworzyć, szlifując deski i żłobiąc słoje, a także wykonując kontrolowane pęknięcia. W odróżnieniu od sprzętu prawdziwie starego, meble postarzane będą bezpieczne w użytkowaniu - nie ma mowy o wystających drzazgach czy chropowatych powierzchniach. Deski są szlifowane tak, aby nadać im odpowiedni wygląd przy zachowaniu walorów użytkowych nowego mebla.

Prostą metodą postarzania mebla, którą każdy może wypróbować w domu, jest malowanie go np. białą farbą, a następnie przecieranie jej papierem ściernym w nieregularny sposób. Ta prosta i niedroga technika może dać nowe życie praktycznie każdemu sprzętowi. Na koniec całość należy polakierować. Dodatkowym atutem jest to, że bielony mebel wydaje się lżejszy. 

Lakiery także dają duże pole do popisu. Mogą one modyfikować kolor drewna tak, aby wydawało się starsze. Szczególnie efektownie wygląda to na meblach z desek o widocznych słojach. Następnie lakier można miejscowo przetrzeć, aby imitować wieloletnie używanie sprzętu.

Duże wrażenie robią też meble postarzane olejem lub olejowoskiem. Preparaty te nie tylko zmieniają wygląd drewna, ale też chronią je i pielęgnują. Korzystają z tego zarówno wielbiciele DIY, jak i producenci mebli. Efekty pracy z olejowoskiem można zobaczyć np. w kolekcji Antigue od Meble K&D.    

2019-05-14 10:06

Inne artykuły