Na czym polega ozonowanie klimatyzacji?

Ozonowanie klimatyzacji to skuteczny i zarazem bezpieczny sposób na pozbycie się bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów z klimatyzacji.  To zabieg, który podnosi komfort i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Warto bowiem pamiętać, że zanieczyszczenie układu, które wynika z codziennej eksploatacji pojazdu powoduje pogorszenie ogólnego samopoczucia i znaczny spadek kondycji psychomotorycznej.

Dlaczego akurat ozonowanie?

Ozon, a więc aktywny tlen, ma silne właściwości odkażające. Jest przy tym niemal 50 razy bardziej skuteczny niż chlor. To gaz, który dostaje się w każdy zakamarek całego układu klimatyzacyjnego. Prawidłowo wykonanie ozonowanie sprawia, że działaniu ozonu poddawana jest również tapicera z podsufitką. Co więcej, w tym przypadku nie ma miejsce maskowanie zapachów, ale ich usuwanie na skutek utlenienia związków chemicznych, również tych o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Ozonowanie zabija bakterie, wirusy, roztocza i grzyby. Usuwa zapach stęchlizny, benzyny czy dymu tytoniowego. Ponadto neutralizuje alergeny z pyłków kwiatowych. Do ozonowania potrzebny jest odpowiedni sprzęt – można go znaleźć w ofercie wyspecjalizowanych firm, takich jak np. Bitom Ozone Technology.

Jak przebiega proces ozonowania?

Do ozonowania klimatyzacji wykorzystywany jest generator ozonu, który produkuje ozon z tlenu zawartego  w powietrzu. Wykorzystuje do tego celu metody wyładowań koronowych. Wyładowanie tego typu powoduje rozpad cząsteczki tlenu na dwa atomy tlenu, które łączą się ze sobą dając cząsteczkę ozonu. Ozon bardzo szybko oddaje jeden atomu tlenu innemu związkowi chemicznemu, tym samym utleniając go. Ozonowaniu poddaje się klimatyzację oraz wnętrze pojazdu. Ozon krąży w układzie klimatyzacyjnym i w samochodzie, utleniając cząsteczki chemiczne, które napotka na swojej drodze.

Efekty ozonowania

W ten sposób giną organizmy żywe – pleśń, grzyby, bakterie czy grzyby. Trwałemu rozpadowi ulegają także te związki chemiczne, które są odpowiedzialne za powstawanie w środku auta nieprzyjemnego zapachu. Zapach ozonu w pojeździe utrzymywać się może do 3 dni, bo tyle trwa okres półtrwania tego gazu. Jednak w praktyce dezynfekcja odbywa się tylko w trakcie zabiegu, potem skuteczność ozonu wynosi niemal 0%. Po zakończonym procesie ozonowania samochodów jest niemal w całości wolny od wszelkiego rodzaju żywych mikroorganizmów. Roztocza muszą więc proces jego zasiedlania rozpocząć zupełnie od nowa. W praktyce ozonowanie pozwala na kilka miesięcy skutecznie zapomnieć o problemach z tym związanych.

2019-01-09 13:04

Inne artykuły