Na czym polega naprawa szyb

Pęknięcie szyby albo nieduży odprysk wcale nie musi oznaczać konieczności jej wymiany. Wyjaśniamy, na czym polega naprawa szyby samochodowej i czy takie rozwiązanie się opłaca.

Boczne i tylne szyby rzadko ulegają uszkodzeniom, które nie spowodowane są wypadkiem albo umyślnym rozbiciem. Inaczej sprawa ma się w przypadku szyby przedniej, która przyjmuje na siebie uderzenia kamyków, żwiru i innych śmieci, których przecież na polskich drogach nie brakuje.

Na przednią szybę oddziałują też największe siły, dlatego na równej, gładkiej tafli z czasem mogą pojawić się odpryski i pęknięcia. Jeśli pozostawimy je samym sobie, szybko zaczną się powiększać, zwłaszcza jeśli jeździmy po wyboistych drogach. Na nasze szczęście, odpryski i pęknięcia wcale nie muszą oznaczać konieczności wymiany całej szyby.

Jak naprawić szybę?

Przyczyny uszkodzenia szkła mogą być różne. Na skutek naprężeń i uderzeń, mogą pojawić się „pajączki”, rysy albo „półksiężyce”, które utrudniają widoczność. Mogą też zdarzyć się drobne odpryski i ubytki.

Ważne jest, żeby nie lekceważyć uszkodzeń szyby, ponieważ nawet te nieduże pogarszają bezpieczeństwo jazdy. W przypadku dużych uszkodzeń możemy być pewni, że auto nie przejdzie przeglądu technicznego. Pęknięta szyba wpływa też negatywnie na sztywność karoserii i łatwiej roztrzaskuje się w czasie wypadku.

Klejenie szyb

Gdy zauważymy rysy na szybie, nie powinniśmy się załamywać tylko działać. Zamiast kosztownej wymiany, najlepiej na początek udać się do warsztatu zajmującego się naprawą szyb samochodowych. Jeśli uszkodzenie nie znajduje się bezpośrednio w polu widzenia i nie jest stare, a odprysk nie ma więcej niż 5-20 mm średnicy i nie jest dłuższy niż 5-20 cm – wówczas mamy szansę na jego naprawę.

Naprawa poprzez klejenie odbywa się w kilku fazach. Najpierw z ubytku usuwana jest wilgoć, zanieczyszczenia i powietrze, a następnie wypełnia się go żywicą syntetyczną, utwardza i poleruje. Zabieg ten trwa około godziny i przywraca szybie nawet do 90% wytrzymałości uszkodzonej szyby. Co ważne, w przypadku naprawy, nie ma też konieczności usuwania klipsów i listw z ich fabrycznych miejsc.

Jak dodaje pracownik firmy Bus-Service – Niestety, nawet jeśli ubytek albo rysa jest niewielka, nie zawsze można naprawić szybę. Wszystko zależy od miejsca usterki. Takim pechowym miejscem jest pęknięcie, które kończy się na krawędzi szyby albo pod uszczelką. W tym przypadku, konieczna jest wymiana szyby na nową.

Należy także pamiętać, że odpryski usuwane są tylko po zewnętrznej stronie. Jeżeli mamy wątpliwości, czy rysa nadaje się do naprawy, najlepiej po prostu spytać fachowców specjalizujących się w wymianie i naprawie szyb. Nie warto inwestować od razu w wymianę, ponieważ regeneracja kosztuje przeważnie około 100-150 złotych, a wymiana to koszt rzędu od 600 do nawet 1000 złotych (w zależności od modelu auta).

2017-11-02 10:29

Inne artykuły