Na czym polega montaż instalacji solarnych

Czy wiesz, że instalacja solarna składa się z dwóch zasadniczych elementów? Chodzi oczywiście o kolektory, zamontowane na dachu lub ścianie budynku, które pobierają ciepło promieni słonecznych oraz zbiornik ciepłej wody – umieszczony w domu. Dzięki tak prostej budowie – montaż instalacji solarnej nie jest skomplikowany. Dowiedz się, na czym polega.

Kąt nachylenia

Aby montaż instalacji solarnej był przeprowadzony prawidłowo, ważne jest zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia kolektora – w stosunku do powierzchni ziemi – który pozwoli na maksymalne pochłanianie energii słonecznej. Kąt promieniowania słonecznego na urządzenie powinien być prostopadły. Specjaliści zalecają utrzymanie nachylenia kolektorów w przedziale 30-70°. Jest on zależny od funkcji, jakie ma spełniać oraz od tego, czy będzie on używany przez cały rok czy tylko w trakcie okresów przejściowych (wtedy powinien być większy).

Miejsce montażu

Kolejnym ważnym czynnikiem w przeprowadzeniu właściwego montażu jest wybór miejsca kolektora, o którym decydują takie czynniki, jak: wielkość domu oraz możliwości instalacyjne. Najczęściej kolektory są instalowane na ścianie, dachu budynku lub na specjalnym stelażu na ziemi, od strony południowej, która zapewnia najwyższy poziom nasłonecznienia. Przeprowadzenie właściwego montażu z zachowaniem do niego dostępu (na wypadek uszkodzenia lub awarii) będzie miało znaczący wpływ na wydajność kolektora. Należy pamiętać również o tym, aby kolektor został zamontowany solidnie, co w czasie silnych podmuchów wiatru zapobiegnie jego przemieszczaniu.

Praktyczne porady

Mając na uwadze wybór odpowiedniego miejsca i zachowanie kąta nachylenia, warto pamiętać również o tym, aby:

  • połać dachowa – na której zostanie umieszczony kolektor – była w dobrym stanie, ponieważ musi umożliwić urządzeniu długotrwałą pracę;
  • powierzchnia dachu była odkryta – nie może być zacieniana przez drzewa;
  • zastosować materiały odporne na wysoką temperaturę;
  • ustawić odpowiednie ciśnienie systemowe;
  • odpowietrzyć instalację;
  • prawidłowo zamontować czujnik temperatury w kolektorze;
  • zabezpieczyć powierzchnię kolektorów na okres bezczynności – chodzi o ich przykrycie oraz opróżnienie instalacji.
Każdy montaż instalacji jest ustalany indywidualnie dla poszczególnych budynków i wymaga przeprowadzenia analizy możliwości pozyskania energii. Dlatego kluczowym elementem jest wybór odpowiedniego przedsiębiorstwa instalacyjnego.
Specjalista z firmy Zi Bo-Sz dodaje: dokładamy starań, aby nasze usługi spełniały oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Cel ten realizujemy poprzez zaangażowanie oraz indywidualne podejście do każdego Zleceniodawcy. Gwarantujemy najwyższą jakość przy zachowaniu przystępnych cen.
2017-09-12 18:04

Inne artykuły