Na czym polega leczenie wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu to najbardziej czasochłonny rodzaj leczenia stomatologicznego. Mimo to od wielu lat coraz więcej osób decyduje się na podjęcie walki ze stwierdzonym u siebie krzywym zgryzem. Rozplanowaniem oraz czuwaniem nad prawidłowością osiąganych efektów leczenia zajmuje się ortodonta. Jak dokładnie wygląda sam proces oraz dlaczego poradzenie sobie z tego rodzaju problemami jest takie ważne, dowiesz się z naszego artykułu.

Wady zgryzu niezwykle istotnym problemem

Życie z zawansowaną wadą zgryzu może nieść za sobą bardzo wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim są one związane z trudnościami w przeżuwaniu pokarmów, problemami natury estetycznej, ale także mogą mieć wpływ na wadę wymowy. Przyczyny powstawania wad zgryzu mogą być bardzo różne. Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Saska Smile w Warszawie: Najczęściej są skutkiem nieprawidłowych nawyków z dzieciństwa. Nieleczona próchnica zębów mlecznych przyczynia się do ich wcześniejszego wypadania, przez co zastępujące je zęby stałe zazwyczaj nieprawidłowo się ustawiają. Innymi często spotykanymi przyczynami powstawania wad zgryzu są przebyte choroby oraz uwarunkowania genetyczne.

Wizyta w gabinecie ortodontycznym

Chcąc podjąć się leczenia wad zgryzu musimy się zgłosić do gabinetu ortodontycznego. W trakcie pierwszej wizyty musimy się przygotować na to, że lekarz ortodonta zacznie badanie od przeprowadzenia dokładnego wywiadu, który pozwoli mu określić mniej więcej przyczynę powstałej wady oraz ewentualnie wskazać złe nawyki, które mają wpływ na jej pogłębianie.

W trakcie wizyty ortodonta pobierze również wycisk szczęki i żuchwy oraz da nam skierowanie na wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz celadometrycznego. Wszystkie te elementy umożliwią mu dokładne rozpoznanie naszej wady zgryzu, jej charakteru i stopnia zaawansowania oraz umożliwią opracowanie dokładnego planu leczenia.

Przedstawienie planu oraz rozpoczęcie leczenia

Plan leczenia jest przedstawiany pacjentowi w trakcie drugiej wizyty. Leczenie ortodontyczne wad zgryzu polega na noszeniu aparatu ortodontycznego. Istnieją dwa podstawowe rodzaje aparatów: aparaty ruchome oraz znacznie częściej stosowane aparaty stałe. Aparaty ruchome są rzadziej stosowane, ponieważ za ich pomocą nie jest możliwe skorygowanie bardziej zaawansowanych wad. Używa się ich wyłącznie u dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe.

Zazwyczaj wady zgryzu leczy się przy użyciu aparatów stałych. Leczenie trwa co najmniej 2 lata. Do zębów pacjenta przyczepiane są zamki aparatu, które następnie są ze sobą łączone drucikami. W zależności od etapu leczenia, lekarz ortodonta dobiera odpowiednie natężenie, na skutek którego następuje powolne odwracanie wady zgryzu. W trakcie całego procesu leczenia, niezbędne jest regularne stawianie się na wizyty kontrolne, w trakcie których lekarz sprawdza osiągnięte efekty oraz koryguje ustawienia aparatu.

2017-03-16 15:28

Inne artykuły