Na czym polega leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne polega po prostu na noszeniu przez pacjenta protez, a więc uzupełnień protetycznych. Protezy to nic innego jak sztuczne twory, których zadaniem jest zastąpienie utraconej wcześniej części narządu żucia. Ponadto hamują one dalsze zniekształcenia uzębienia i inne schorzenia, które z czasem mogą dotknąć jamę ustną. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

Jakie są lepsze rozwiązania od protezy zębowej?

Warto jednak pamiętać, że protezy, w przeciwieństwie do implantów, nie stanowią jedności biologicznej z organizmem żywym. To ciała obce, które jednak odtwarzają zniszczone bądź utracone zęby. Przy okazji przeciwdziałają upośledzeniu jamy ustnej i są rozwiązaniem w przypadku mało estetycznego wyglądu uzębienia. Protezy są aparatami leczniczo-rehabilitacyjnymi. Trzeba j przy tym zdawać sobie sprawę, że mimo niezwykłego rozwoju stomatologii, to nadal ciała obce w jamie ustnej. Dlatego też najlepsza zawsze jest profilaktyka, a więc dbanie o zęby, tak aby leczenie protetyczne nie było potrzebne w ogóle.

Jak wybrać protezę zębową?

Niestety niekiedy mimo regularnych kontroli u stomatologa i systematycznego leczenia zębów, niektórych problemów po prostu nie da się uniknąć i zęby trzeba usunąć. Jeśli już doszło do utraty zębów, powstałe braki trzeba szybko uzupełnić. Trzeba wiedzieć o tym, że zęby to jedyna część ludzkiego ciała, której nie da się przeszczepić lub zregenerować. W praktyce wybór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego jest uzależniony od wielu czynników. Są to m.in. wiek pacjenta, postać zgryzu, lokalizacja braku zęba, ilość brakujących zębów, stan dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej, możliwości finansowe pacjenta, a także jego oczekiwania i potrzeby. Często polecanym gabinetem oferującym usługi protetyczne jest Przychodnia Dental.

Proteza zębowa nie jest powodem do wstydu

Dla większości osób leczenie protetyczne jest powodem wstydu. Ludzie niechętnie przyznają się do tego, że noszą protezę. Tymczasem tak naprawdę gorzej prezentują się braki w uzębieniu niż uzupełnienie protetyczne. Dzisiaj noszenie protezy jest przejawem troski o własne zdrowie. Ponadto ma na celu poprawienie ogólnej estetyki jamy ustnej. Ponadto nowoczesne protezy są ładne i mocne, w przeciwieństwie do tych noszonych powszechnie jeszcze kilkanaście lat temu. W dużym stopniu poprawiają one komfort pacjenta, który nie musi już bać się uśmiechać. Są też pomocne podczas spożywania pokarmów. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym czyszczeniu uzupełnienia protetycznego.

2018-11-15 09:54

Inne artykuły