Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Czy bezbolesne i skuteczne leczenie kanałowe jest możliwe?

Strach, jaki odczuwają pacjenci, którym proponuje się zabieg kanałowy, jest zupełnie zrozumiały – mówi specjalista z Prywatnej Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie. Do niedawna leczenie endodontyczne było bardzo bolesne, a co gorsza, często kończyło się niepowodzeniem, dlatego wiele osób rezygnowało z prób ratowania bardzo chorych zębów.

Na szczęście nauka nie jest obojętna na obawy cierpiących i obecnie dysponujemy już narzędziami i metodami, które nie tylko znacznie zwiększają możliwości stomatologów, ale też pozwalają w pełni wyeliminować nieprzyjemne doznania, z którymi kojarzą się wizyty u dentysty.

Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a lekarz ma do dyspozycji specjalistyczne mikroskopy oraz inne nowoczesne narzędzia, które znacznie ułatwiają lokalizację kanałów i dostęp do miejsc wymagających interwencji.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, polega na oczyszczaniu kanałów zębowych z zainfekowanej miazgi i wypełnieniu ich materiałem stomatologicznym. Niezwykle istotna jest przy tym dokładność opracowania kanału – aby leczenie było skuteczne, dentysta musi usunąć całą tkankę, również tę znajdującą się najgłębiej w korzeniu zęba, a więc w części niemożliwej do zobaczenia gołym okiem.

Kanały zębowe mogą przybierać bardzo zawiłe formy, toteż dotarcie we wszystkie zakamarki jest nie lada wyzwaniem. Właśnie dlatego leczenie endodontyczne w gabinetach, które nie dysponują zaawansowanym sprzętem, może kończyć się niepowodzeniem i skutkować koniecznością ekstrakcji zęba.

Mikroskop stomatologiczny zapewnia dentyście o wiele lepszą widoczność opracowywanego zęba. Właśnie dlatego leczenie kanałowe pod mikroskopem daje większe szanse szybkiego i skutecznego oczyszczenia wszystkich kanałów wraz z odgałęzieniami i precyzyjnego ich wypełnienia.

Dentysta, który korzysta z mikroskopu, ma możliwość oglądania zęba w bardzo dużym powiększeniu i wykonywania skomplikowanych czynności nawet w polu zabiegowym o wymiarach zaledwie 1 mm2. Oznacza to, że opracowanie i szczelne wypełnienie kanału zęba jest znacznie łatwiejsze, a w związku z tym wzrasta prawdopodobieństwo zakończenia leczenia sukcesem.

Ważnym wsparciem leczenia kanałowego jest diagnostyka radiologiczna. Powszechnie stosowane cyfrowe zdjęcia punktowe pozwalają ocenić stomatologowi skuteczność wypełnienia kanałów. Ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu kanałowym wnosi możliwość wykonania badań tomograficznych tylko rejonu zęba leczonego. Nowoczesne tomografy stomatologiczne (CBCT)  umożliwiają  prześledzenie przebiegu kanałów zęba oraz na wykrycie dodatkowych kanałów dotąd niewidocznych na klasycznych zdjęciach.

 

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych dentyści posiłkują się nie tylko mikroskopami. Do niezwykle pomocnych narzędzi należy endometr, czyli urządzenie, które elektroniczne mierzy długość kanału,  kamery wewnątrzustne, które również znacznie zwiększają widoczność podczas zabiegu.

 

2018-02-08 15:10

Inne artykuły