Na czym polega cyklinowanie podłóg?

Różne sposoby cyklinowania

W procesie cyklinowania starej podłogi, zniszczona warstwa lakieru podlega zeszlifowaniu przy pomocy automatycznych, cykliniarskich tarcz ściernych. Istnieje też możliwość zastosowania metody ręcznej, polegające na obsłudze papieru ściernego. Jej praktyczne wykorzystanie jest jednak stosunkowo trudne, wymaga sporej ostrożności i dokładności. Z tego względu lepiej korzystać z cykliniarek. Podłogi nowe oraz parkiety świeżo po renowacji rekomenduje się cyklinować regularnie co kilka lat. Pozwala to podtrzymać na stałe ich walory estetyczne i użytkowe – tłumaczy przedstawiciel salonu podłóg Profi-Parkiet z Gdyni.

Cyklinowanie w praktyce

Właściwe cyklinowanie przebiega wieloetapowo. Na początku podłoga powinna być dokładnie oczyszczona ze wszelkich brudów i pyłów. Następnie dochodzi do szlifowania z wykorzystaniem tarczy, pokrytej gruboziarnistym papierem ściernym. Ewentualne ubytki i rysy na parkiecie są zakrywane odpowiednim płynem wypełniającym. Aby powierzchnia nabrała odpowiedniej jednolitości i gładkości, konieczne jest jej polerowanie. Na samym końcu – po kilkunastogodzinnej przerwie przeznaczonej na całkowite opadnięcie pyłu – przechodzimy do lakierowania. Bardzo ważne, by lakier pasował do danego rodzaju drewna.

Zalety cyklinowania podłóg

Cyklinowanie podłóg służy odnowieniu, ale też utrwaleniu i uodpornieniu na codzienną eksploatację. Działaniu tarcz ściernych podlegają typowe podłogi drewniane, parkiety, mozaiki oraz wybrane rodzaje paneli podłogowych. Niekiedy jedno cyklinowanie nie wystarcza – wiele zależy od stanu zachowania danej podłogi. Bywa i tak, że renowacja nie przynosi rezultatów nawet po wielokrotnym zastosowaniu profesjonalnego sprzętu. Wówczas uszkodzone elementy podłogi muszą zostać wymienione. Jeżeli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu, powinniśmy skorzystać z pomocy oraz wsparcia fachowców. Dysponują oni urządzeniami, jakich nie posiada się w warunkach domowych.

2018-06-07 13:23

Inne artykuły