Na co zwrócić uwagę wybierając biuro księgowe

Kiedy powierzamy komuś finanse, chcemy mieć pewność, że będzie to osoba czy instytucja rzetelna, która zadba o nasze interesy jak najlepiej. Co zatem powinniśmy wiedzieć decydując się na wybór najlepszego biura księgowego? Sprawdźmy!

Jak dokonać odpowiedniego wyboru biura księgowego?

Decyzja o wyborze biura powinna być przemyślana, ponieważ wiąże biznesowych partnerów na dłuższy czas. Przedsiębiorca, który szuka odpowiedniego biura dla swojej firmy powinien zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • jak ma wyglądać nasza współpraca, czego oczekujemy od biura?
  • Jakie usługi proponuje nam dane biuro?
  • U kogo przechowywane są dokumenty księgowe (u klienta czy w biurze)?
  • Ilu klientów jest obsługiwanych przez pracowników biura?
  • Czy biuro posiada certyfikat wydany przez Ministerstwo Finansów (wydawany imiennie, poświadczający kompetencje) i jest ubezpieczone od Odpowiedzialności Cywilnej (gwarancja dla klientów, że biuro poniesie ewentualne koszty za popełnione błędy)?
  • Jaki jest koszt świadczonych usług?
  • Jak wygląda współpraca i w jaki sposób zorganizowany jest kontakt z Klientem (jakie formy kontaktu są dostępne)?
  • W jakich godzinach pracuje biuro? Czy jest możliwość dopasowania się do potrzeb Klienta?
  • Jakie jest doświadczenie osoby, która będzie zajmowała się naszą sprawą?
  • Jaki sposób na ochronę danych proponuje dane biuro?

Zakres obsługi księgowej

Współpraca z biurem księgowym polega głównie na tym, że przedsiębiorca udziela mu odpowiedniego pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych i wyraża zgodę na reprezentowanie go przed urzędami. Zakres prac finansowych jest zazwyczaj podobny w każdym miejscu, ze względu na obowiązujące w danym kraju przepisy prawne. Do zadań pracowników biura należy przede wszystkim zajmowanie się rachunkowością podatkową, archiwizacja dokumentów finansowych, a także obsługa kadrowo-płacowa. Część biur proponuje dodatkowe usługi, jak np. narzędzia online do fakturowania, pomoc w uzyskaniu dotacji czy wysyłanie przypomnień o wykonaniu płatności podatków. Warto przyjrzeć się tym usługom, ponieważ przedsiębiorca nie zawsze może przewidzieć, w jakim kierunku rozwinie się jego firma.

Przy wyborze odpowiedniego dla nas biura księgowego należy pamiętać, by stawiać na jakość i gwarancję bezpieczeństwa. Warto wziąć pod uwagę referencje i wysłuchać opinii zaufanych osób. Można także zweryfikować ofertę biura w Centrum Informacji Księgowej, które skupia w sobie listę firm godnych polecenia (nienaganna opinia, brak zaległości, doświadczenie, niezbędne uprawnienia).

2016-12-25 12:56

Inne artykuły