Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Pralka dla większości z nas jest obecnie standardowym wyposażeniem mieszkania. Oferta tych urządzeń jest w sklepach bardzo szeroka, warto zatem mieć wcześniej rozeznanie, jaki model najbardziej będzie pasował do naszego mieszkania.

Lokalizacja pralki najważniejszą kwestią

Sposób ładowania pralki oraz możliwość jej zabudowy zależy od tego, ile miejsca możesz na nią przeznaczyć lub gdzie ją postawisz – być może zamiast łazienki lepszą opcją będzie kuchnia? Pralki mogą być bowiem wolnostojące lub zabudowane. Pierwszy rodzaj sprawdzi się w prawie każdym wnętrzu, zarówno niewielkim, jak i przestronnym. Zawsze będziesz mógł ją przestawić, gdy zmieni się wyobrażenie o projektowaniu łazienki lub kuchni. Na pralki do zabudowy należy znaleźć stałe miejsce nieco wcześniej. Możesz ją ustawić np. w ciągu szafek, ale wybór ogranicza się tylko do pralek ładowanych od przodu. Pralki, do których brudne ubrania ładuje się od góry, potrzebują wolną przestrzeń na otwarcie pokrywy.

Więcej prania – większy bęben

Jak często zdarza się robić pranie? Ile osób liczy gospodarstwo domowe? Na te pytania powinieneś sobie odpowiedzieć przed wyborem pojemności bębna. W przypadku jednej osoby wystarczy mniejsza pralka z bębnem ważącym do 5 kg, natomiast dla rodziny co najmniej czteroosobowej – z bębnem o wadze powyżej 7 kg. Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, to obroty wirowania – im większe, tym pranie będzie bardziej suche. Najlepiej wybierać modele o regulowanej prędkości wirowania np. w przedziale 1000-1500 – wyjaśnia ekspert wielobranżowego przedsiębiorstwa Elektriks, które oferuje naprawy pralek na terenie Bydgoszczy i okolic.

Oszczędność wody i energii

Ochrona środowiska, mniejsze rachunki – te aspekty również są bardzo ważne, szczególnie w przypadku większej ilości prań na tydzień. Zaawansowane technologie pozwalają nowoczesnym pralkom pobierać coraz mniej litrów wody na jeden cykl. Ponadto istnieje odpowiednia funkcja – 0,5 wsadu – dzięki której pralka pobierze odpowiednio mniej wody w porównaniu do normalnego cyklu prania. Niższe rachunki za energię elektryczną zależą natomiast od wyboru klasy energetycznej. W Unii Europejskiej obowiązuje klasyfikacja od A do G. Tutaj nie ma się co zastanawiać – najlepiej wybrać model z klasą A, która zużywa najmniej energii.

Wybierz program dla siebie

Jeżeli zależy nam na cichym praniu, np. podczas drzemki innych domowników, warto również zwrócić uwagę na poziom hałasu. Podczas wirowania wartość decybeli może osiągać poziom prawie 80, dlatego najlepiej wybrać pralkę o najniższym poziomie hałasu – liczbie decybeli. Indywidualną kwestią jest wybór programów, które oferują producenci swoich pralek, wśród których są np. programy do prania koszul, firan, ubrań sportowych, dziecięcych lub pokrytych dużą ilością sierści. Pamiętaj także, że zakup jakiegokolwiek nowoczesnego urządzenia, w tym pralki, wiąże się z mniejszymi lub większymi usterkami, dlatego warto przy okazji rozejrzeć się za firmą, która oferuje naprawy pralek w pobliżu miejsca zamieszkania.

2016-12-25 12:31

Inne artykuły