Na co zwracać uwagę wybierając drzwi wejściowe do domu?

Drzwi wejściowe chronią naszą prywatność – stanowią przejście do strefy komfortu, w której możemy odpocząć po trudach dnia codziennego, ukryć się przed światem i spędzić czas z najbliższymi. Poszukując drzwi zewnętrznych dla domu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Do podstawowych z nich należą kwestie praktyczności i estetyki. Tylko stolarka drzwiowa spełniająca wszelkie oczekiwania okaże się użyteczna i będzie służyć przez długie lata, zapewniając poczucie bezpieczeństwa wszystkim domownikom.

Szukasz drzwi wprost skrojonych do Twoich potrzeb i oczekiwań, lecz wciąż masz wątpliwości? Zwróć uwagę na kilka elementów, które pomogą w podjęciu zakupowej decyzji.

Parametry techniczne drzwi wejściowych


Poszukując drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na ich wymiary i parametry techniczne. Są one w sporym stopniu regulowane przepisami budowlanymi. Zgodnie z literą prawa, światło ościeżnicy drzwi wejściowych powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Nie możemy zatem zdecydować się na drzwi o wymiarach mniejszych niż wymagane. Równie duża rolę odgrywają parametry izolacyjne stolarki drzwiowej. O izolacyjności cieplnej drzwi decyduje współczynnik przenikania ciepła (U), który nie powinien przekraczać poziomu 2,6 W/(m2*K). Wartość tego współczynnika zależy przede wszystkim od użytej warstwy ocieplenia oraz materiału z którego wyprodukowano skrzydło drzwiowe. W przypadku drzwi wejściowych możemy też mówić o współczynniku izolacyjności akustycznej (Rw) czyli stopniu, w jakim drzwi przepuszczają dźwięki z zewnątrz. Standardowo parametr ten wynosi 30 dB, choć nie zawsze jest podawany przez producentów. Warto o niego dopytać oraz sprawdzić, czy drzwi zostały dobrze uszczelnione na ościeżnicy lub na skrzydle.

Materiał wykonania drzwi zewnętrznych


Skrzydło drzwi zewnętrznych może być wykonane z rozmaitych materiałów. Do wyboru mamy m.in. drzwi z drewna, stali, PVC, aluminium, a także ze szkła. Dobór materiału wpływa w znaczny sposób na walory wizualne, jak również na wspomniane już parametry techniczne. Świetną izolacyjnością termiczną wyróżniają się m.in. drzwi drewniane z ociepleniem, choć nie umniejsza to wartości innym modelom, które też mają swoje zalety. O wyborze konkretnego materiału skrzydła drzwiowego często decydują więc osobiste gusta – sposób w jaki życzymy sobie, by drzwi wyglądały i prezentowały się na co dzień. Wiele skrzydeł drzwiowych można poddawać obróbce, malować, wykańczać okleiną, wykonywać naturalne tłoczenia. Z łatwością dopasowują się one do stylów klasycznych, współczesnych i nowoczesnych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – tłumaczy ekspert firmy BUDMAT, wielobranżowego przedsiębiorstwa prowadzącego sprzedaż oraz montaż stolarki otworowej.

Sposób otwierania drzwi wejściowych


Drzwi wejściowe mogą być otwierane na dwa sposoby – do wewnątrz lub na zewnątrz. Osoby nie dysponujące zbyt przestronną strefą wejścia powinny zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Przy takim wariancie otwierania drzwi nie trzeba inwestować w wiatrołap. Nie jest też konieczne wygospodarowanie miejsca w sieni na operowanie skrzydłem drzwiowym. Momentalne otworzenie drzwi do zewnątrz ułatwia ewakuację i ucieczkę z domu. Z drugiej jednak strony to samo otwieranie może wiązać się z pewnym dyskomfortem – szczególnie w okresie zimowym, kiedy wpuszczamy gości do środka. Nieodpowiednio zamaskowane zawiasy zewnętrzne stanowią też pretekst dla złodziei, którzy mogą chcieć podważyć skrzydło drzwiowe. Przed intruzami da się jednak zabezpieczyć na kilka innych sposobów.

Zabezpieczenie drzwi przed czynnikami zewnętrznymi


Dobre drzwi zewnętrzne powinny budować poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli chcemy zadbać o nasz komfort w wyjątkowy sposób, możemy zdecydować się na tzw. drzwi wzmocnione. Zapewniają one nieco większą ochronę, m.in. przed hałasem, ogniem czy wtargnięciem osób niepożądanych. Najwyższą odpornością cechują się drzwi klasy C (odpowiednik unijnych klas 3-4), sklasyfikowane z uwagi na jakość wykonania konstrukcji, zamków i okuć jako drzwi antywłamaniowe. Nabywając tego typu drzwi możemy liczyć na zniżki w składce na ubezpieczenie domu. Co ważne, drzwi wzmocnione w żadnym wypadku nie przypominają z wyglądu pancernych wrót. Najlepsze modele prezentują się dokładnie tak, jak typowe drzwi wejściowe. Dzięki temu nie budzą podejrzeń i nie przyciągają uwagi. Możemy je dobierać nie zakłócając poczucia własnej estetyki. To właśnie ustalenie potrzeb – tych praktycznych oraz estetycznych – sprawi, że zakupione drzwi zewnętrzne okażą się w pełni trafioną inwestycją.
2018-03-07 14:25

Inne artykuły