Na co zwracać uwagę przy zakupie okien?

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy planujesz generalny remont mieszkania, wybór dobrej stolarki okiennej powinien znaleźć się na liście twoich priorytetów. Od jakości nowych okien zależy nie tylko ich trwałość i estetyka, ale także wysokość przyszłych rachunków za ogrzewanie. Podpowiadamy, o czym pamiętać przy zakupie okien, aby okazały się one trafioną inwestycją.

Montaż nowych okien wiąże się z dość poważnymi wydatkami, toteż wiele osób próbuje szukać tutaj oszczędności. Niestety, zakup tanich okien to najprostszy sposób na rozczarowanie – ostrzega nasz rozmówca z firmy „MUSZYŃSCY” Okna Drewniane z siedzibą w Stargardzie. Podczas wyboru stolarki otworowej w pierwszej kolejności musimy kierować się ich jakością.

Okna ciepłe i oszczędne

Podstawowym kryterium, na jakie warto zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikalności cieplnej (U). Parametr ten wyrażany jest w jednostce W/m2K i informuje o tym, jak duża część ciepła będzie przenikała przez okna z domu na zewnątrz. Im niższa wartość U, tym cieplejsze okna. Wg polskiego prawa współczynnik przenikalności cieplnej okien nie powinien przekraczać 1,8 W/m2K, jednak im niższy, tym lepiej.

Okna piękne i zdrowe

Stojąc przed koniecznością wyboru nowej stolarki okiennej, często zastanawiamy się, czy zdecydować się na profile drewniane, czy z PVC. Biorąc pod uwagę aspekty takie jak zdrowie, ekologia i estetyka, musimy wskazać na wyższość okien z drewna.

W latach 90-tych ubiegłego stulecia rynek stolarki otworowej zdominowały okna z tworzywa sztucznego. Ich olbrzymia popularność wynikała przede wszystkim z dużo większej szczelności w porównaniu ze starymi oknami drewnianymi. Szybko okazało się jednak, że PVC nie jest najlepszym rozwiązaniem dla domów.

Choć profile PCV faktycznie są bardzo szczelne, skutkuje to nie tyle zatrzymywaniem w domu ciepła, co wilgoci. W związku z tym w pomieszczeniach, w których zamontowano takie okna, bardzo szybko rozwija się pleśń i grzyby. Problem nadmiernej wilgotności przekłada się na niszczenie budynku i złe samopoczucie domowników.

Nowoczesne okna drewniane nie tylko zapobiegają tak niezdrowej sytuacji, ale też zapewniają świetne parametry cieplne, często pod tym względem przewyższając swoje odpowiedniki z PVC. Naturalny materiał pozwala utrzymać przyjemny klimat we wnętrzach, zapewniając jednocześnie doskonałą trwałość. Okna wykonane z dobrego gatunkowo drewna z powodzeniem posłużą nawet 90 lat.

Za zakupem okien drewnianych przemawia oczywiście również estetyka – są one nieporównanie piękniejsze od stolarki z tworzywa i występują w wielu kolorach. Takie okna można też malować, a w razie poważnych uszkodzeń mechanicznych naprawiać, podczas gdy białe profile z PVC szybko żółkną, a usunięcie wszelkich zarysowań czy odprysków jest niemożliwe.

Okna solidne i funkcjonalne

Okna to inwestycja na lata, dlatego powinniśmy zakładać, że będziesz mógł wygodniebezproblemowo korzystać z nich przez bardzo długi czas. Aby mieć pewność, że tak właśnie będzie, warto kupować okna od solidnych producentów, którzy korzystają wyłącznie z materiałów najwyższej jakości, co dotyczy nie tylko samych profili, ale też okuć i innych elementów.

Warto więc zwrócić uwagę na używane przez producenta systemy powłok lakierniczych, uszczelki, okapniki i szkło. Oferta rynkowa jest olbrzymia i dla laika często nieczytelna, toteż trudno zorientować się, które materiały są naprawdę dobre. Pewną podpowiedzią w takiej sytuacji jest transparentność producenta – jeżeli dana firma posługuje się solidnymi materiałami, nie będzie ukrywać informacji na ten temat, ale z chęcią podzieli się nimi z klientem.

2018-02-07 14:51

Inne artykuły