Na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu słuchowego?

Problemy ze słuchem kwalifikujące do noszenia specjalnego aparatu wcale nie dotyczą wyłącznie osób starszych. To zaś, że nie widujemy takich aparatów zbyt często, świadczy zaś raczej o ich dyskrecji niż o tym, że rzadko są stosowane. Istotnie podnoszą komfort życia, występują też w bardzo wielu wariantach. Jak znaleźć wśród nich najlepszą opcję? Dokonując wyboru, warto kierować się zarówno wygodą, jak i estetyką.

Najważniejsze jest to, by aparat słuchowy pozwolił nam słyszeć lepiej bez zbędnego wysiłku. Chodzi przede wszystkim o słyszalność dźwięków w paśmie charakterystycznym dla mowy ludzkiej, ale jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez muzyki, wizyt w operze czy filharmonii – znajdzie się rozwiązanie i dla nas. W jego poszukiwaniach z pewnością pomoże zaś specjalista.

Zakres korekcji

Podpowie nam również, jaki model wybrać, jeśli mamy kłopot np. tylko z niskimi albo tylko z wysokimi dźwiękami. Czasem bowiem wzmocnienia wymaga wyłącznie jeden rejestr, a niepotrzebne słyszenie głośniej wszystkich zakresów może nawet stać się przyczyną pogłębienia dotychczasowej wady. Dobrze jest więc poszukać aparatu, który automatycznie skupi się na konkretnej częstotliwości, a dodatkowo oczyści dźwięki z rozmaitych sprzężeń i szumów.

Podobnie jak w przypadku okularów, warto przetestować kilka różnych wariantów, aby sprawdzić, które urządzenie najbardziej nam odpowiada. Tak jak zaś optyk czy optometrysta pomaga w doborze szkieł o odpowiedniej mocy, tak i specjalista od aparatów słuchowych pomoże ocenić nam, czy po założeniu danego aparatu słyszymy lepiej, czy gorzej. Zadba też o to, by pomiędzy kolejnymi próbami zachować należyte odstępy czasu.

Różnorodność modeli

Do wyboru mamy zasadniczo aparaty zauszne i wewnątrzuszne. Te ostatnie, znacznie mniej rzucające się w oczy, sprawdzą się zwłaszcza przy wadach stosunkowo niewielkich. Gdy jednak ubytek słuchu jest znaczący – a także wówczas, gdy budowa kanału usznego albo różnego typu schorzenia uniemożliwiają zastosowanie aparatu wewnątrzusznego – lepszy okaże się aparat zauszny.

Dzięki małym rozmiarom oraz dopasowaniu odcienia do włosów i skóry również on może być całkiem dyskretny. Jak jednak dowiadujemy się w warszawskim Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego, coraz częściej spotkać można też osoby, które wręcz przeciwnie – stawiają na metaliczny połysk lub wyraziste, żywe kolory, które zwracają uwagę. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród dzieci i ludzi młodych duchem.

Wygoda przede wszystkim

Ważniejszy niż wygląd aparatu słuchowego jest jednak komfort jego użytkowania: urządzenie nie powinno sprawiać większych trudności w obsłudze. Trzeba więc pamiętać, że mniejszy rozmiar oznacza też mniejsze baterie i przełączniki, a więc jeśli mamy problemy ze wzrokiem lub  operowaniem drobnymi przedmiotami, lepiej zdecydować się na aparat w nieco większym formacie.

2018-10-10 12:09

Inne artykuły