Motoryzacja – rodzaje lamp samochodowych

Lampy do przyczepek i ciągników są tematem regulowanym przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 grudnia 2002 roku. Rozporządzenie określa warunki techniczne pojazdów i zakres ich niezbędnego wyposażenia. W jakie lampy możemy zaopatrzyć swoją maszynę, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo poruszania się i prowadzenia prac? Przyjrzymy się bliżej dwóm rodzajom lamp: lampom halogenowym oraz lampom LED.

Lampy halogenowe

Halogeny należą do najbardziej popularnych rodzajów lamp samochodowych, również w przypadku przyczepek i ciągników. Nie należą do zaawansowanych systemów oświetlenia, cechują się bardzo dużą emisją ciepła, przez co mogą być powodem poparzenia, ale są większe od LED-ów i bardziej odporne na wstrząsy. Jednak czy zapewniają odpowiednie światło? Lampa nie może „tylko” świecić, w przypadku lamp roboczych, ma emitować światło w taki sposób, aby nasze oczy szybko się nie męczyły.

Lampy halogenowe emitują światło o naturalnej, przyjemnej dla oka barwie. Zapewniają jego stałą barwę przez cały okres pracy. Czy dobrze sprawdzają się w maszynach rolniczych? Jak najbardziej tak! Szczególnie, że naprawa lampy halogenowej jest bardzo prosta. Jeżeli taka lampa przestaje świecić – najprawdopodobniej tylko przypaliła się żarówka. Usunięcie awarii będzie nas kosztować jedynie kilka zł i znowu będziemy mogli wrócić do pracy. Jednak lampy LED mają jeszcze więcej zalet.

Lampy LED

Oświetlenie halogenowe jest powoli wypierane przez technologię LED. Czy lampy LED-owe zapewniają lepsze warunki pracy? Podczas letnich żniw praca nie ustaje do późnej nocy, musimy korzystać z lamp, a lampy LED-owe doskonale spełniają postawione im wyzwanie.

Największą zaletą tego rodzaju lamp samochodowych do przyczep i ciągników, oferowanych m.in. w sklepie Rolmasz w Żarach, jest długa żywotność i energooszczędność. W LED-ach nie mamy do czynienia z tzw. „uderzeniem prądu”, dlatego pobór energii jest w ich przypadku dużo mniejszy. Ponadto lampy LED-owe pozwalają uzyskać odpowiednią barwę światła i emitują mało ciepła, dzięki temu nie nagrzewają się. Oczywiście nie są pozbawione wad, ale które z rozwiązań ich nie ma?

Lampy LED czy halogenowe – podstawowe różnice

Podstawową różnicą między lampami LED a halogenami jest ich budowa – żarówki halogenowe są wypełnione gazem (bromem lub jodem), natomiast lampy LED wykorzystują diody, elementy elektroniczne, zwane „czipem” elektroluminescencyjnym. Są bardziej wydajne i przekształcają w ciepło jedynie 10% energii. Z drugiej strony, LED-y są droższe, dlatego powinniśmy samodzielnie zadecydować, jakie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze. Sprawdźmy ofertę i wybierzmy najlepsze lampy do przyczep i ciągników!

2018-10-08 09:31

Inne artykuły