Modele transportu w logistyce

Podstawą działania niemalże każdego przedsiębiorstwa jest szybki, sprawny i efektywny transport. Rozwożenie towaru powinno bowiem odbywać się w sposób jak najbardziej ekonomiczny i powodujący, że ładunek dotrze na czas. Istniejące w logistyce modele transportu dopasowuje się do profilu konkretnej firmy, dzięki czemu cały proces jest sprawny i wydajny. Sprawdź, jakie modele transportu rozróżnia się w logistyce.

W logistyce wyróżnia się pięć podstawowych modeli transportu. Opisuje je nasz krótki przewodnik.

Model wahadłowy

Model wahadłowy jest najprostszy i zakłada regularne kursowanie środka transportu, dostarczającego towar pomiędzy określonymi punkami rozładunku i załadunku. W tym modelu korzysta się wyłącznie z jednej naczepy. Szczególnie sprawdza się w przypadku firm, dostarczających towar codziennie do stałych odbiorców.

Różne modele transportu, w tym model wahadłowy, oferuje swoim klientom renomowana firma DMT, zajmująca się także magazynowaniem i dystrybucją towarów.  

Model wahadłowy ciągły

Ten model wykorzystuje co najmniej trzy naczepy. Kierowca pojazdu zabiera pełną naczepę, którą następnie zawozi i zostawia na przykład na budowie, w drogę powrotną zabierając ze sobą naczepę pustą. Pozostaje ona w magazynie, czekając na kolejny załadunek, a kierowca zabiera kolejną, zapakowaną i jedzie  z nią na budowę.

Model promienisty

Model promienisty swoją nazwę zawdzięcza jednemu miejscu załadunku na jeden pojazd i kliku punktom rozładunku. Dobrym przykładem omawianego modelu będzie dostarczanie towaru do hurtowni. Po pobraniu towaru kierowca bowiem jedzie do wskazanego punktu, gdzie wypakowuje przywiezione produkty. Następnie wraca po nowy towar do tego samego miejsca i wyrusza  w trasę do kolejnego kontrahenta.

Model sztafetowy

Jest to specyficzny model transportu, bowiem oprócz samochodów dostawczych bierze w nim także udział ciągnik siodłowy. Model sztafetowy wprowadza się wszędzie tam, gdzie przewożony towar posiada klika oddalonych od siebie punktów docelowych. Proces jest dość złożony: ciągnik zabiera cały ładunek do konkretnego miejsca przeładunku, skąd mniejsze samochody dostawcze z podzielonym towarem rozwożą je do odbiorców.  

Model obwodowy

Model najczęściej wykorzystywany prze firmy kurierskie. Towar pobiera się z jednego punktu, a następnie rozwozi w różne miejsca do kilku odbiorców, bez potrzeby ponownego załadunku. Jest to zdecydowanie jeden z najtańszych modeli, jednak  nie sprawdza się w przypadku dużych ładunków.

2018-12-03 14:51

Inne artykuły