Metody uszlachetniania druku

Najprostszy projekt graficzny można urozmaicić, wybierając dla niego ciekawe „efekty specjalne”. A jest w czym wybierać, ponieważ drukarnie mają w tym temacie wiele do zaoferowania. Poznajmy metody uszlachetniania druku.

Jak ze zwykłej wizytówki zrobić produkt, który zwraca uwagę? Wystarczy znaleźć drukarnię, która zaproponuje szerokie spektrum metod uszlachetnienia druku, czyli wykona projekt, urozmaicając go o „efekty specjalne”. Głównym celem uszlachetniania druku jest bowiem podniesienie wartości estetycznej, a pośrednio spowodowanie większego zainteresowania produktem. Nie jest to jedyny cel, ponieważ wybiórcze uszlachetnienia mogą powodować też większą wytrzymałość podłoża, mniejszą ścieralność druku lub też jego lepszą odporność na światło, wilgoć czy utlenianie. Przejdźmy zatem do przedstawienia podstawowych technik uszlachetniania druku.

Foliowanie (laminowanie)

Ponieważ jest to powszechna metoda uszlachetniania druku, chcemy przedstawić ją jako pierwszą. Foliowanie to inaczej pokrycie zadrukowanego podłoża laminatem w postaci folii. Standardowa folia może być matowa lub błyszcząca, choć coraz większą popularnością cieszą się laminaty z dodatkowym efektem. Warto wyróżnić tu aksamitną w dotyku folię soft touch, jak i ciekawą wizualnie folię strukturalną. 

Foliowanie nie tylko uszlachetnia druk, ale też zwiększa jego trwałość. Ożywia kolory grafiki i powoduje, że druk staje się bardziej odporny na ścieranie, zarysowania oraz wilgoć. Sam proces foliowania odbywa się na zimno lub na gorąco, na urządzeniach nazywanych laminatorami.

Lakierowanie

O technice lakierowania opowiemy cytując słowa eksperta, przedstawiciela koncernu FujiFilm Sericol Polska – marki lakierów i primerów UV.

Lakierowanie, czyli pokrywanie zadrukowanej powierzchni lakierem, to stosunkowo prosta, a jednocześnie jedna z najbardziej popularnych metod uszlachetniania druku. Metodę tą można zastosować całościowo lub wybiórczo, używając lakieru do wyeksponowania jedynie wybranych elementów druku. W indywidualnym projekcie można użyć lakierów błyszczących lub matowych, jak i produktów do zadań specjalnych. Są to lakiery zapachowe, zdrapkowe czy fluorescencyjne. Natomiast ważny jest cel lakierowania. Oprócz tego, że lakier znacznie wpływa na estetykę projektu, także gwarantuje doskonałą ochronę druku.    

Sztancowanie (wykrawanie)

Jeśli chcemy, aby nasz zadrukowany arkusz przybrał skomplikowany kształt, z którym nie poradzi sobie zwykła introligatorska gilotyna, sięgamy po sztancowanie. Dzięki tej metodzie uszlachetnienia druku można wyciąć w arkuszu papieru, kartonu lub tektury dowolny wzór. Odbywa się to na wykrawarkach wyposażonych w specjalnie wyprofilowane noże, które z dużą siłą przechodzą na wylot przez zadrukowany arkusz. Tych samych urządzeń używa się również do wykonania tzw. rowkowania, czyli wygniatania w podłożu wgnieceń o rozmaitych kształtach.

Pospolitym przykładem produktów, w których widoczny jest efekt sztancowania, są wyroby papiernicze takie jak kartki okolicznościowe lub zaproszenia. Ale tej samej metody użyto, gdy sięgniemy po książkę dla dzieci i widzimy w niej wycięte, ruchome obrazki.     

Tłoczenie

A przed nami opis jednej z najstarszych metod uszlachetniania druku - tłoczenia. Jest to sposób na uwypuklenie w arkuszu wybranych elementów grafiki, poprzez ich odciśnięcie. Korzystając z możliwości tej techniki możemy otrzymać druk wypukły lub wklęsły. Znany jest także rodzaj tłoczenia ślepego (blind print), czyli tłoczenie wklęsłe miejsc niezadrukowanych.

Tłoczenie daje ciekawy efekt podobny do płaskorzeźby, przez co jego zastosowanie dodaje produktom kontrastu. Widzimy to na wielu zaproszeniach, kartkach i wizytówkach, lecz tłoczeniu nie podlega jedynie papier. Techniki można użyć do wytłoczenia różnego rodzaju podłoży, ponieważ opiera się ona na dużej sile docisku.

Kalandrowanie  

Na sam koniec pozostawiliśmy kalandrowanie, czyli nadawanie arkuszom druku trójwymiarowych struktur. Rezultat uszlachetnienia to miła w dotyku i w odbiorze wizualnym tekstura papieru lub innego poddanego kalandrowaniu podłoża. Technika stosowana jest bowiem na cały dostępny arkusz druku i chętnie łączona jest z innymi metodami uszlachetniania.

Synergia technik uszlachetniania druku

Najciekawsze projekty poligraficzne powstają, gdy połączymy przynajmniej dwie metody uszlachetnień druku. Jeśli chodzi o wybór tych metod, jest tu całkowita dowolność. Warto jednak wyważyć swój pomysł, aby nie przesadzić z efektem i nie oprzeć się o granice kiczu, zgodnie z powiedzeniem, że co za dużo, to niezdrowo.  

2019-10-04 10:55

Inne artykuły