Metody cięcia tworzyw sztucznych

Technologia cięcia wodą kojarzy nam się przede wszystkim z obróbką stali i szkła, tymczasem w zakresie usług doświadczonych firm mieści się także cięcie kamienia naturalnego, ceramiki, gumy, a także tworzyw sztucznych, np. poliuretanu, glasthermu i poliamidu. Technologia ta wykorzystuje strugę wody z domieszką ścierniwa. Pod bardzo wysokiego ciśnienia woda pozwala na obróbkę oraz przecinanie wymienionego szerokiego asortymentu materiałów. Cechą charakterystyczną tej technologii jest niska temperatura cięcia oraz niezwykle wysoka dokładność krawędzi, które uzyskujemy.

Technologia waterjet w Polsce

Omawiana technologia waterjet, czyli technologia cięcia wodą, wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo wykorzystywana była do cięcia materiałów twardych i trudnych, przede wszystkim dla przemysłu zbrojeniowego oraz na potrzeby sprzętów do badania przestrzeni kosmicznej. Technologia została opatentowana i silnie strzeżona, a inne państwa obłożone były embargiem na urządzenia wykorzystywane do cięcia wodą. W Polsce rozwój tej branży nastąpił dopiero w połowie lat 90., przy czym warto zaznaczyć, że obecnie w kraju pracuje zaledwie kilkadziesiąt wodnych wycinarek. Szacuje się, że obecnie na polski rynek przybywa tylko kilka wycinarek, przy czym na próżno ich szukać na rynku maszyn używanych.

Technologia cięcia wodą – charakterystyka

W przypadku cięcia materiałów strumieniem wodnym nie powstają zadziory, które trzeba poddawać dodatkowej obróbce - mówi nam przedstawiciel firmy HTM Water Jet z Czechowic-Dziedzic. Inaczej jest w przypadku cięcia laserem czy plazmą. Materiał cięty technologią waterjet nie zmienia się w żaden sposób pod wpływem wysokiej temperatury, czy nacisków mechanicznych. Dzięki oprogramowaniu CNC technologia cięcia wodą umożliwia produkcję jednostkową oraz produkcję w skali makro.

Brak odpadów i ekologia

Cięcie strumieniem wody umożliwia nam bardzo duże wykorzystanie materiałów, także tworzyw sztucznych, co jest niemożliwe w przypadku innych technologii. Wszystko zależy od standardu urządzenia, którym posługuje się firma oraz od doświadczenia i wprawy operatora, którą właściwie każdy może sobie wypracować. Dzięki temu cięcie wodą różnych materiałów możemy nazwać technologią bardzo ekonomiczną i ekologiczną jednocześnie. Skoro mowa o ekologii: stosowane w technologii waterjet materiały ścierne to materiały pochodzenia naturalnego. Jedyne odpady, jakie pozostają z procesu cięcia wodą to piasek i drobniutkie cząsteczki ciętego materiału. Woda z odpadami odpływa do kanalizacji albo płynie w zamkniętym obiegu. W czasie cięcia nie wydzielają się żadne gazy, a emisja hałasu jest mała. Technologia waterjet jest więc nie tylko opłacalna, ale także przyjazna dla środowiska.

2017-09-29 07:58

Inne artykuły