Materace rehabilitacyjne - podstawowa charakterystyka

Przeciętny człowiek spędza w łóżku 8 godzin dziennie – oznacza to, że blisko 1/3 dnia spędzamy w pozycji leżącej, a w tym czasie nasze ciało próbuje się zregenerować i odpocząć. To, czy odpoczynek przyniesie pożądane rezultaty w dużej mierze zależy od tego, na czym śpimy. Dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, idealnym rozwiązaniem będą materace rehabilitacyjne. Co należy o nich wiedzieć?

Czym jest materac rehabilitacyjny?

Kiedy słyszymy o materacach rehabilitacyjnych, często wyobrażamy sobie specjalne materace dla osób chorych, niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej, które zmuszone są cały czas spędzać w pozycji leżącej. Z pewnością dla takich osób materac rehabilitacyjny będzie odpowiednim wyborem, jednak nie tylko – mogą z niego korzystać również ci z nas, którzy chcą zapewnić sobie komfort spania, ale nie uskarżają się na aż tak poważne problemy ze zdrowiem. Czym jest materac rehabilitacyjny?

Materace rehabilitacyjne lub ortopedyczne to specjalny rodzaj materacy, tworzonych w celu zapewnienia maksymalnego podparcia kręgosłupa w trakcie snu – mówi przedstawiciel firmy 33 Meble – Dzięki swej konstrukcji oraz użyciu odpowiednich materiałów, materace rehabilitacyjne dokładnie dopasowują się do kształtu ciała osoby na nich leżącej i nie powodują punktowego ucisku ciała, który przy dłuższym leżeniu może spowodować zaburzenia krążenia krwi.

Jak wykonywany się materace rehabilitacyjne?

Generalnie materace rehabilitacyjne można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są materace piankowe – należą do nich produkty lateksowe i termoelastyczne. Do drugiej kategorii zaliczamy materace sprężynowe – kieszeniowe lub bellonowe. Które spiszą się lepiej? Na ogół zalecanym wyborem są materace z pierwszej kategorii, czyli termoelastyczne i piankowe. Ich przewagą nad produktami sprężynowymi jest lepsza przepuszczalność powietrza, która pozwala zachować wyższy poziom higieny.

Dla kogo materac rehabilitacyjny?

Materace rehabilitacyjne to dobry wybór dla każdego, kto chce zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu podczas spania. W szczególności jednak polecane są osobom, które:

  • Odniosły urazy ortopedyczne i wymagają solidnego podparcia kręgosłupa
  • Uskarżają się na bóle pleców oraz mięśni
  • Ze względu na swoje schorzenia muszą większość czasu spędzać w łóżku lub nie są w stanie funkcjonować poza nim.
  • Cierpią na niepełnosprawność ruchową
  • Pracują w pozycji siedzącej (np. urzędnicy, kierowcy)
  • Ze względu na podeszły wiek mają problem z poruszaniem się.
2019-02-06 08:31

Inne artykuły