Maszyny do transportu materiałów. Wózki widłowe i paletowe

Słusznie uważa się, że transport to układ krwionośny gospodarki. Jego głównymi arteriami są drogi, kolej, woda i powietrze. Dzisiaj możemy bez trudu przewozić towary i ludzi w dowolnych ilościach i liczbach do każdego zakątku świata. Jednak ten wielki, ogólnoświatowy krwiobieg nie działałby bez mrówczego wysiłku tragarzy, a głównie operatorów ładowarek, różnego rodzaju wózków, przenośników, podnośników i dźwigów.

Załadunek i rozładunek

Samochody, wagony, statki i samoloty realizują masowy transport na większych odległościach. Jednak, aby tak mogło się dziać, należy je wcześniej załadować, a później rozładować. Czasy, kiedy to takie prace wykonywali wyłącznie tragarze, dawno już minęły, chociaż ciągle jeszcze w pewnych sytuacjach ludzka siła nadal się tutaj przydaje. Dzisiaj przemieszczanie cięższych ładunków na małych odległościach uskuteczniane jest przy pomocy specjalistycznych maszyn do transportu materiałów. Podstawowymi narzędziami są tutaj różne suwnice, taśmociągi, dźwigi, ładowarki, koparko-ładowarki, czy nawet miniładowarki, a także wózki widłowe i paletowe. Jako że te ostatnie mają być głównym tematem naszego artykułu, to dalej już tylko o nich. Pomocne tutaj będą informacje, jakie udało nam się uzyskać dzięki uprzejmości pracowników wypożyczalni sprzętu RAMIRENT.

Charakterystyka wózków widłowych

Transportowe wózki widłowe tworzą dość rozległą grupę maszyn, które najłatwiej i najpraktyczniej można sklasyfikować wedle dwóch najistotniejszych kryteriów: napędu i sposobu działania.

Podział dokonany wedle napędu obejmuje:

 • wózki widłowe spalinowe
 • wózki widłowe gazowe
 • wózki widłowe elektryczne inaczej akumulatorowe

Wózki z dwóch pierwszych pozycji powinny pracować na otwartych przestrzeniach. Dopuszcza się również ich używanie wewnątrz pomieszczeń, lecz wtedy muszą one być wyposażone w filtr ograniczający wytwarzanie spalin. Wózki elektryczne mogą pracować wszędzie, jednak zasadniczo przeznaczone są do pracy w zamkniętych obiektach.

Podział przeprowadzony wedle sposobu działania wyróżni następujące wózki widłowe:

 • boczne
 • terenowe
 • podnośnikowe inaczej teleskopowe
 • systemowe
 • wysokiego składowania
 • skrętne
 • wielokierunkowe
 • podwieszane
 • kontenerowe
 • antywybuchowe.

Jak widzimy, wybór transportowych wózków widłowych jest naprawdę ogromny. Nie będziemy tutaj opisywać każdego z nich z osobna, wystarczy, gdy powiemy, iż można nimi transportować materiały o różnej wielkości, nawet bardzo długie, a mogą one pracować, w zależności od ich rodzaju nawet w bardzo ciasnych zakamarkach, na budowach, w portach, magazynach, w halach fabrycznych, a nawet w pomieszczeniach, w których magazynuje się materiały wybuchowe. Można nimi podnosić materiały  o wadze 8 ton i cięższe nawet na kilkumetrowe wysokości.

Charakterystyka wózków paletowych

Do mniej skomplikowanych prac magazynowych używane są tak zwane wózki paletowe. Wózki takie często możemy zobaczyć w dużych marketach, wtedy gdy obsługa sklepu transportuje nimi towary, aby poukładać je na półkach. Gama tych wózków, a także możliwości ich stosowania są znacznie mniejsze niż wózków widłowych, lecz inne jest też ich przeznaczenie. Służą one jedynie do transportowania materiałów na mniejszych odległościach i to tylko na bardzo równych nawierzchniach. Zazwyczaj są to wózki bez napędu mechanicznego, czasem jednak posiadają silnik elektryczny. Niektórymi z tych wózków można podnosić palety na niewielkie wysokości. Mimo niepozornego wyglądu można nimi transportować towary nawet o wadze 2,5 tony.

2019-10-02 08:54

Inne artykuły