Lekarz naszego pupila. Rola weterynarza

Wizyta w gabinecie lekarskim nigdy nie kojarzy nam się z czymś przyjemnym. Nie powinniśmy zatem się dziwić, że nasi pupile reagują dokładnie w ten sam sposób, skoro swojego weterynarza widzą zaledwie kilka razy w życiu i zwykle spotkania takie kończą się niezbyt przyjemnymi zabiegami. Nie ulega jednak wątpliwości, że bez pomocy weterynarza wiele z nich nie miałoby szans na zdrowe i spokojne życie do starości.

Początki weterynarii

Historia weterynarii jest niemal tak stara, jak historia cywilizacji. Pierwszym znanym specjalistą od leczenia zwierząt był Urlugaledinn, o którym wspominają mezopotamskie zapiski datowane na ok. 3000 rok p.n.e. Do rozwoju weterynarii przyczyniły się również wielkie umysły starożytności, między innymi Hipokrates. W III wieku p.n.e. w Indiach powstała pierwsza znana lecznica dla zwierząt. Nie mamy świadectw o pracy weterynarzy w Polsce sprzed XVI wieku – najstarsze źródła wspominają o Konradzie, królewskim kowalu, autorze wydanego po raz pierwszy dzieła „Sprawa a lekarstwa końskie”.

Weterynaria obecnie

Przez bardzo długi czas weterynarze służyli przede wszystkim jako pomoc dla hodowców, weterynaria skupiała się na leczeniu chorób bydła, koni, owiec i innych zwierząt gospodarskich, mogących przynieść zysk. Zwierzęta domowe stały się obiektem poważnego  zainteresowania weterynarii stosunkowo niedawno. W chwili, w której psy przestały być postrzegane wyłącznie jako domowi stróże, zaś koty jako łapacze myszy, rozwojowi uległy metody leczenia i pielęgnacji tych zwierząt. Zaczęto leczyć nawet w przypadki ciężkich chorób i kalectwa, które niegdyś były argumentem do uśpienia zwierzęcia.

W dzisiejszych czasach znacznie powiększyła się grupa pacjentów przyjmowanych przez weterynarzy, zmianie uległ również zakres świadczonych przez nich usług. Niegdyś zajmowali się pomocą jedynie zwierzętom hodowlanym, następnie pod ich opieką znalazły się psy i koty – obecnie do weterynarza zgłaszają się z prośbą o pomoc również właściciele innych zwierząt, m.in. ptaków i gryzoni. Poza diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem chorób, do obowiązków weterynarza należy również pielęgnacja zwierząt, udzielanie właścicielom porad i konsultacji, wystawianie orzeczeń o stanie zdrowia zwierzęcia, wykonywanie badań laboratoryjnych (np. badań krwi) oraz zabiegów chirurgicznych. Często u weterynarza możemy nabyć produkty lecznicze, takie jak specjalna karma dla zwierząt lub środki odrobaczające.

Chcąc najlepiej zadbać o zdrowie naszego pupila na co dzień i w doraźnych przypadkach, powinniśmy korzystać z pomocy wykwalifikowanego weterynarza. Jedną z najbardziej cenionych przychodni weterynaryjnych w województwie podlaskim jest Lecznica Agro-Wet w Suwałkach, która świadczy profesjonalne usługi medyczne dla psów, kotów oraz innych zwierząt domowych.

2016-04-07 12:08

Inne artykuły