Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym boryka się nawet 40% kobiet po 40. roku życia. Przyczyny dolegliwości mogą być przeróżne – począwszy od przebytej ciąży, przez menopauzę, na otyłości i braku aktywności fizycznej kończąc. Na szczęście istnieje prosty sposób na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Jest nim leczenie metodą laserową.

Czym jest zabieg laserowy?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to prosty i bezbolesny zabieg, stanowiący coraz częstszą alternatywę dla inwazyjnych metod chirurgicznych. Jak sama nazwa wskazuje, skalpel jest tu zastąpiony przez nowoczesny sprzęt laserowy, umożliwiający kompleksowe działanie, szybkie gojenie, a przede wszystkim efektywne leczenie – nawet we wczesnych stadiach choroby, kiedy interwencja chirurgiczna nie jest jeszcze możliwa.  

Wskazania do wykonania zabiegu

Do zabiegu laserowego kwalifikują się pacjentki w każdym wieku. Wbrew pozorom, nietrzymanie moczu nie jest chorobą starczą, a jej przyczyn można upatrywać w szeregu czynników – począwszy od niedawnej ciąży, przez nadwagę, aż po brak regularnych ćwiczeń. Schorzenie wynika głównie z upośledzonej pracy mięśni, podtrzymujących pęcherz w jego naturalnej pozycji. Zwiotczałe i rozluźnione, powodują obniżanie pęcherza i usytuowanie go w niekorzystnym położeniu względem cewki, co uniemożliwia jej skuteczne domknięcie. To z kolei prowadzi do niekontrolowanego wydzielania strumienia moczu. Pierwsze symptomy choroby, polegające na lekkim popuszczaniu moczu, są przez wiele osób bagatelizowane. Dopiero gdy dochodzi do znaczącego pogorszenia, decydujemy się na wizytę u specjalisty – zauważa ekspert Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed z Krakowa, zajmujący się leczeniem urologicznym przy pomocy lasera.

Przebieg zabiegu

Zabieg laserowy przeprowadza się przeważnie podczas jednej sesji, trwającej ok. 30 minut. Poprzedza go szczegółowy wywiad lekarski. Ustala się wówczas, czy pacjentka rzeczywiście kwalifikuje się do leczenia. Czynnikami dyskwalifikującymi są przede wszystkim nowotwory oraz infekcje dróg moczowych bądź rodnych.

Jak już wspomnieliśmy, sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, to też wykonuje się go bez znieczulenia. Rolą lasera jest przywrócenie odpowiedniego napięcia oraz sprężystości mięśni dna miednicy i górnej ściany pochwy. Stymulacja laserowa prowadzi do namnażania mocnych włókien kolagenowych i obkurczania istniejących, osłabionych tkanek. Dzięki takim działaniom, wzmocnieniu ulega powięź wewnątrzmaciczna, ściany pochwy oraz cały obszar przy ujściu cewki moczowej, co prowadzi do korekty kąta nachylenia cewki i przywrócenia jej właściwego funkcjonowania – tłumaczy specjalista Sofimed.

Efekty i postępowanie po zabiegu

Aby proces leczenia przebiegł całkowicie poprawnie, zaleca się zaniechanie stosunków płciowych w okresie ok. miesiąca od wykonania zabiegu. W tym czasie mogą wystąpić także pewne objawy pozabiegowe – np. w postaci przesięku surowiczego, któremu da się przeciwdziałać, stosując podpaski higieniczne.

Efekty samego zabiegu są zauważalne niemal od razu po jego wykonaniu. Tkanki mięśniowe, odpowiedzialne za podtrzymywanie pęcherza, ulegają szybkiej regeneracji, stając się jędrniejszymi i bardziej elastycznymi. Dzięki temu, wszelkie dolegliwości ustępują, co wiąże się ze zdecydowaną poprawą komfortu życia. W podtrzymaniu efektów zabiegu mogą pomóc regularne ćwiczenia mięśni Kegla – podsumowuje przedstawiciel Sofimed.

2016-09-26 11:58

Inne artykuły