Krzewy ozdobne doskonałym rozwiązaniem w każdym ogrodzie

Krzewy to nieodzowny element pięknego ogrodu. Pozwalają tworzyć żywopłoty i dzielić działkę na efektowne parcele. Doskonale komponują się również z kwiatami i drzewami ogrodowymi, a dzięki swojej niezwykłej barwie i zachwycającej formie, mogą stanowić reprezentacyjny element ogrodu. Dlaczego warto sadzić krzewy i jak znaleźć im odpowiednie miejsce w ogrodzie?

Krzewy to jedne z najbardziej uniwersalnych roślin do ogrodu. Z jednej strony są mniejsze niż drzewa, dlatego nie zawłaszczają tak przestrzeni i mogą stanowić kontrapunkt dla innych, bardziej okazałych roślin. Z drugiej natomiast, możemy spotkać okazy o tak niesamowitej formie i pięknych kwiatach, że będą wyglądać niczym perła całego ogrodu. Bez względu na to, jakie rodzaj krzewów wybierzemy, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu.

Jak dbać o krzewy w ogrodzie?

Po pierwsze musimy im zapewnić żyzną i umiarkowanie wilgotną ziemie z duża zawartością próchnicy. Szukając miejsca na posadzenie krzewu, wybierajmy miejsca słoneczne, ponieważ większość krzewów ozdobnych preferuje słońce niż cień. Po drugie – pamiętajmy, że wiele gatunków krzewów jest nieodporna na mróz. Dlatego, w polskich warunkach klimatycznych, musimy im zapewnić odpowiednie stanowisko i na zimę zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami.

Jakie krzewy są najpiękniejsze?

W ogrodzie najefektywniej wyglądają takie krzewy, które obsypują się pięknymi kwiatami. Niestety, wiele z nich kwitnie bardzo krótko, a przez resztę roku ich ozdobą są wyłącznie liście (np. jaśmin, lilak, żylistek, forsycja). Sposobem na piękne, kolorowe krzewy przez wiele tygodni jest posadzenie różnych gatunków, które kwitną w innym okresie albo zainwestowanie w długo kwitnące gatunki, które utrzymują kwiaty nawet przez wiele tygodni.

Jak dodaje nasz rozmówca ze szkółki drzew i krzewów ozdobnych Bracia Dębscy: Pamiętajmy, że krzewy ozdobne mogą upiększać ogród nie tylko przepięknymi kwiatami, ale także kolorem liści i owoców. Jeśli zależy nam przed wszystkim na kwiatach, musimy zapewnić krzewom bardzo dobre warunki, w przeciwnym razie kwiatów będzie mało, a nawet może nie być ich wcale.

Wybieraj mądrze

Na koniec krótka rada. Wybierając odpowiedni krzew do swojego ogrodu, zwróć uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także sposób pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, bo jeśli nie zamierzasz regularnie nawozić i nawadniać krzewów ozdobnych, najbardziej wymagające gatunki nie są dla Ciebie. Ponieważ, im krzew jest bardziej okazały i dłużej kwitnie, tym więcej musisz włożyć pracy w jego pielęgnację.

2017-09-13 15:58

Inne artykuły