Korzyści użytkowania kolektorów słonecznych

Energia odnawialna to bez wątpienia wiodący trend XXI wieku. Paliwa kopalne mają to do siebie, że bardziej prędzej niż później zaczną się wyczerpywać. Tego ryzyka nie ma zupełnie w przypadku energii, która jak sama jej nazwa wskazuje, jest odnawialna, czyli praktycznie nieskończona. Jednym z najpotężniejszych jej źródeł jest Słońce.

Energia słoneczna wykorzystywana jest do „napędzania” coraz popularniejszych obecnie kolektorów słonecznych. Zasada ich działania jest prosta: promienie słoneczne zamieniane są na ciepło, które można wykorzystać do podgrzania wody użytkowej, wspomagania działania instalacji centralnego ogrzewania czy chociażby do podniesienia temperatury wody w przydomowym basenie.

Kolektory słoneczne – korzyści

Szacuje się, że kolektory słoneczne (próżniowe) są w stanie w skali całego roku zabezpieczyć nawet dwie trzecie zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego na ciepłą wodę. Wielkość ta robi imponujące wrażenie. Oznacza to, że inwestycja w ten rodzaj ogrzewania zwróci się relatywnie szybko, a po okresie zwrotu będziemy mogli liczyć na realne oszczędności, czyli dodatkowe pieniądze pozostające w naszych kieszeniach.

To także skuteczny sposób na uniezależnienie się od nieuchronnych podwyżek cen paliw stosowanych do ogrzewania. W dłuższej perspektywie czasu, na skutek zużywania zasobów naturalnych, musi do tego dojść. Nie można także nie wspomnieć o tym, że instalacja kolektorowa podnosi wyraźnie klasę energetyczną budynku, a zatem pośrednio także wpływa na jego cenę na rynku.

Oprócz korzyści natury finansowej dochodzą jeszcze jedne – te związane z ekologią. Wykorzystując darmową energię ze Słońca, przyczyniamy się do wzrostu jakości powietrza. Jeśli ogrzewamy dom np. węglem, mniejsze zużycie tego paliwa to znacząco mniej szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W sytuacji, w której Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem skażenia powietrza, każdy nowy kolektor słoneczny oznacza krok w zdecydowanie dobrym kierunku.

Gdzie kupić profesjonalny kolektor?

Na rynku dostępne są niskiej jakości kolektory, które dostarczają ciepło jedynie w słoneczne dni bądź też wówczas, gdy temperatura za oknem nie jest zbyt niska. Dzieje się tak nawet sytuacji, gdy w celu uzyskania jak największej sprawności kolektora, ustawimy go w najkorzystniejszym kierunku – południowym. Inwestycja w takie urządzenia, choć początkowo wydaje się atrakcyjna z racji niższej ceny zakupu, na dłuższą metę mija się z celem.

Przeglądając oferty kolektorów warto zwrócić uwagę na sprawdzonych producentów systemów grzewczych, takich jak np. firma Biawar. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze kolektory wykorzystują maksimum energii dostarczanej nam przez naturę, a my zyskujemy cenne ciepło przez cały rok.

2015-12-28 12:31

Inne artykuły