Korony na zęby. Kiedy i dla kogo?

Na skutek działania próchnicy, w trakcie nieszczęśliwego wypadku czy po leczeniu kanałowym nasze zęby mogą ulec znacznemu zniszczeniu. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą korony zębowe, które stanowią świetne rozwiązanie na rekonstrukcję zębów. Korony na zęby stosowane są również podczas odtwarzania zębów utraconych. Więcej szczegółów na ich temat znajdziesz w naszym artykule.

Korony zębowe – zastosowanie

Korony na zęby stanowią doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, w których mniej inwazyjne metody już nie są możliwe. Jak wspominaliśmy wyżej, korony znajdują swoje zastosowanie w leczeniu protetycznym tak zębów zniszczonych, jak i tych brakujących.

W pierwszym przypadku korony zębowe nakładane są na odpowiednio przygotowany do tego ząb naturalny. W drugim zaś mocowane są na implantach, zastępujących korzenie utraconych zębów. Kiedy jeszcze zalecane są korony na zęby?

Korony zębowe doskonale sprawdzają się także w postaci mostów, zakładanych w procesie odtwarzania braków w uzębieniu. Ponadto korony mogą skutecznie zabezpieczyć i uchronić ząb przed złamaniem po przeprowadzonym wcześniej leczeniu kanałowym. Wreszcie korony na zęby zalecane są dla tych osób, u których zdiagnozowano wrodzony brak szkliwa.

Jak wygląda proces mocowania koron zębowych?

W zależności od potrzeb, korony zakładane są na różne sposoby. W przypadku zębów uszkodzonych bądź zniszczonych mocowane są one na ich pozostałościach, istnieje jednak warunek – ząb ten musi być zdrowy. Wówczas poddawany jest on procesowi szlifowania, a po nim zostaje do niego przyklejona dobrana pod kolor uzębienia korona.

Przy rekonstrukcji pojedynczych zębów, korona nakładana jest na implant, występujący najczęściej pod postacią zatopionej w kość szczęki tytanowej śruby. A ściślej – korona jest cementowana lub dokręcana do łącznika, który to wcześniej dokręcany jest do implantu – jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie.

W trakcie odtwarzania większej liczby brakujących zębów zaś stosowane są specjalne konstrukcje, zwane mostami protetycznymi. Mosty te powstają z kilku połączonych ze sobą koron zębowych. Mocowane są zaś na tworzących filary naturalnych zębach lub implantach, które znajdują się obok luki, powstałej po naturalnym zębie. Jeśli most ma zostać oparty na zębach naturalnych, te, przed jego instalacją, muszą zostać odpowiednio oszlifowane.

Rodzaje koron na zęby

Pośród dostępnych na rynku koron zębowych możemy wyróżnić kilka rodzajów. Do najpopularniejszych z nich zaś należą:

  • korony porcelanowe – bardzo popularne, dzięki estetycznemu wyglądowi oraz dużej wytrzymałości, którą zawdzięczają metalowej lub cyrkonowej podbudowie. Ten rodzaj koron może być stosowany przy odbudowie zarówno zębów przednich jak i bocznych, a przy odpowiednim użytkowaniu mogą przetrwać nawet do 20 lat.
  • korony pełnoceramiczne – obecnie najbardziej zaawansowany rodzaj koron protetycznych. Wyróżniają się one najwyższym poziomem estetyki, dlatego też dedykowane są leczeniu protetycznemu przedniego oraz bocznego łuku zębowego. Korona tego typu do złudzenia przypomina nasze naturalne zęby.
  • korony hybrydowe – tradycyjna korona na implancie składa się z łącznika protetycznego oraz osadzanej na nim korony. Dzięki technologii CEREC udało się zintegrować obie te części w jedną całość, co skróciło czas wykonania odbudowy protetycznej na implancie do jednej wizyty. 
2019-05-15 12:09

Inne artykuły