Komu powierzyć opiekę nad starszą osobą?

Rozwój medycyny wpływa na to, że wzrasta przeciętna długość życia, jednak w pewnym momencie przestaje to mieć wpływ na ogólną sprawność fizyczną. Różnica między wiekiem metrykalnym a biologicznym może dochodzić nawet do 20 lat. Opieka nad osobą starszą wymaga dużo czasu, pracy i cierpliwości. Wiele osób nie daje rady pogodzić tego obowiązku ze swoją pracą, rodziną i innymi zobowiązaniami, dlatego poszukują innego rozwiązania.

Pomoc opieki społecznej

Z pomocy społecznej mogą skorzystać osoby samotne, które ze względu na swój wiek, chorobę lub inne czynniki wymagają opieki innych osób. Są to również osoby starsze, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić całodobowej opieki. Dzieje się tak przez nadmiar obowiązków, dalekie miejsce zamieszkania lub brak wiedzy i bezradność w obliczu choroby. Pomoc można uzyskać w ośrodkach pomocy społecznej, placówkach służby zdrowia czy w organizacjach powołanych na zlecenie gminy. W domach pomocy społecznej rachunki za opiekę pokrywa pensjonariusz, rodzina i gmina natomiast w zakładach opiekuńczo-leczniczych niemal w całości NFZ. Jednak do państwowego domu opieki społecznej trudno jest się dostać przede wszystkim przez brak funduszy w samorządach.

Domowa opieka osób starszych

Seniorom, którzy z z powodu choroby lub niepełnosprawności zmuszeni są przebywać w domu i potrzebują pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb, można znaleźć opiekuna. Będzie on pomagał w codziennej higienie, pielęgnacji, może także robić zakupy czy przygotowywać posiłki i w miarę możliwości zapewni osobie starszej kontakt z otoczeniem. Specjalistyczne usługi oferowane są przez osoby przygotowane zawodowo, dlatego ich wiedza może być ukierunkowana w stronę danej choroby i wymagań, jakie za sobą niesie. Do tego typu pracowników zaliczają się pielęgniarki, które przeprowadzają zabiegi, pomagają w rehabilitacji oraz pielęgnacji odleżyn.

Prywatne domy opieki

Dobrze prowadzone ośrodki zapewniają całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską oraz bezproblemowy kontakt z lekarzem specjalistą. Do tego dochodzi pomoc duszpasterska oraz psychologiczna. Dom seniora powinien mieć odpowiednio umeblowane pomieszczenia, podjazdy, windy, szerokie drzwi i korytarze, a także łazienki wyposażone w uchwyty. Nasz rozmówca z placówki opiekuńczej Duomed w Markach tłumaczy:

Prywatne domy opieki charakteryzują się odpowiednio zorganizowanym czasem. Oprócz całodobowej opieki seniorzy mogą brać udział w różnego rodzaju zajęciach o charakterze towarzyskim i rozrywkowym. W ten sposób zupełnie inaczej radzą sobie z chorobą i mają zapewniony komplet zajęć, który dostosowany jest do ich wieku i potrzeb.

2019-02-07 09:14

Inne artykuły