Kominek marmurowy – wykwintna ozdoba salonu

Szczęśliwi ci, którzy mogą pozwolić sobie na instalację kominka w salonie. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych ozdób w mieszkaniu, a wykonana z naturalnego kamienia, jakim jest marmur lub granit, przykuwa wzrok jeszcze bardziej, symbolizując jednocześnie bezpieczeństwo oraz solidność. W tym artykule przyjrzymy się cechom marmuru oraz odpowiemy na pytanie: czy warto inwestować w kominek marmurowy?

Praktyczna i estetyczna ozdoba salonu

Kamień od wieków idealnie komponuje się z ogniem – m.in. zabezpiecza palenisko, aby płomień zbytnio się nie rozprzestrzenił. W kamieniarstwie używa się go do produkcji nagrobków, ale również domowych kominków – głównie ze względów praktycznych, ale również estetycznych. Jest ceniony ze względu na twardość oraz małą sprężystość, dzięki czemu jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, pęknięcia i zarysowania.

Marmur jest jednym z najbardziej popularnych kamieni na obudowę kominka. Zachęca bogactwem kolorów - różnymi odcieniami bieli, szarości, różu, czerwieni, żółtego, brązu i czerni oraz stosunkowo niską ceną. Od wieków był synonimem przepychu. Marmurowe kominki wykonywane są z materiałów sprowadzanych z całego świata, Włoch, Grecji, Indii i Brazylii. Różnorodność marmuru sprawia, że możemy natknąć się na materiał zarówno o śnieżnobiałej, jednorodnej barwie, jak i idealnie równolegle użylonej strukturze o delikatnym ziarnie.

Najważniejsze cechy marmuru

Marmur doskonale nadaje się do produkcji kominków, często poddaje się go skomplikowanej obróbce rzeźbiarskiej uzyskując zaskakujące efekty estetyczne. Ciekawym wizualnym efektem jest odpowiednie spolerowanie płyt w celu uzyskania efektu tzw. otwartej książki, w której łączy się dwie płyty w taki sposób, aby powstał efekt lustrzanego odbicia.

Śmiało można powiedzieć, że marmurowy kominek podnosi estetykę i prestiż wnętrza. Staje się pięknym akcentem aranżacji pomieszczenia, a coraz częściej również jedynym elementem instalacji grzewczej budynku – uważa Dariusz Łotowski – właściciel zakładu kamieniarskiego w Choroszczy koło Białegostoku. Głównym obszarem działalności firmy jego firmy jest produkcja różnego rodzaju wyrobów z marmuru oraz granitu – nagrobków, kominków, parapetów, schodów, blatów kuchennych.

2017-03-15 10:23

Inne artykuły