Kocha, lubi, szanuje - nowe przyjaźnie po 60. roku życia

Jeszcze niedawno starość kojarzyła się głównie z chorobami, zgorzknieniem i samotnością. Na szczęście, w końcu nawet do Polski zawitał trend zwracający uwagę na potrzeby osób starszych, którzy przecież nie zawsze cieszą się dobrą sprawnością.

Dzięki większemu zainteresowaniu jakością życia na emeryturze, a także ogólną tendencją do poprawy warunków życia na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zwiększyła się świadomość specyficznych problemów i potrzeb osób starszych – mówi specjalista z Domu Opieki Senior Residence. W związku z tym zaczęliśmy także szukać rozwiązań tych problemów i starać się ułatwiać codzienność osób starszych. Nie mówimy tu wyłącznie o zaspakajaniu podstawowych potrzeb, ale także dbaniu o emocje seniorów.

Dojrzały, a nie stary; pogodny – nie zgorzkniały

Jeszcze niedawno dominował bardzo negatywny obraz seniora, jako osoby zaniedbanej, niedołężnej, opuszczonej, a przez to zgorzkniałej. Dziś mamy możliwości, a zatem również obowiązek, zapewnienia starszyźnie naszych rodzin lepszych, wygodnych warunków, dobrej opieki na co dzień i fachowej pomocy medycznej.

Starsi ludzie zwolnieni z zamartwiania się swoim zdrowiem (czy raczej jego brakiem) oraz codziennym przetrwaniem, mają czas i energię na dalszy rozwój. Przecież wraz z zakończeniem aktywności zawodowej nie tracimy swoich zainteresowań i ciekawości świata – wręcz przeciwnie, zyskujemy czas, który możemy poświęcić na kultywowanie pasji.

Seniorzy w relacjach

Bardzo ważne jest, aby wokół seniora panowała atmosfera akceptacji i zachęty, zamiast spychania jego osoby na dalszy plan. Wbrew stereotypowej opinii starsi ludzie nie szukają odosobnienia i nie powinni być izolowani. Kiedy dzieci wylatują z przysłowiowego gniazda i nagle urywają się kontakty zawodowe, warto poszukać nowego towarzystwa.

Gdzie szukać przyjaciół po 60.?

Doskonałą okazją do zawierania nowych znajomości jest uczestniczenie w różnego rodzaju imprezach, coraz częściej organizowanych właśnie dla seniorów. Warsztaty kulinarne, rozmaite szkolenia, a nawet grupowe zajęcia terapeutyczne, tworzą sytuacje w których łatwiej otworzyć się, zaprezentować swój sposób bycia, poczucie humoru lub wrażliwość.

Po co seniorowi przyjaciele?

Możliwość wymiany doświadczeń i poglądów jest niezbędna każdemu człowiekowi bez względu na wiek, pozwala wyrazić siebie, a jednocześnie wciąż poszerzać horyzonty przez słuchanie towarzyszy. W sytuacji, w której nie mamy żadnych zobowiązań, spotkania towarzyskie stają się niezbędne, aby nie tracić poczucia przynależności i sensu.

Wspólne świętowanie

Bardzo budującym doświadczeniem dla seniora jest obserwacja kolegów – rówieśników i tych nieco starszych, którzy doskonale sobie radzą. Dlatego w Domu Opieki Senior Residence zawsze świętujemy urodziny naszych rezydentów. Takie wspólne zabawy są kolejnym dowodem na to, że starość to nie tylko negatywne sprawy i w dalszym ciągu mamy prawo i powody do radości.

2016-08-03 15:03

Inne artykuły