Kinkiet - alternatywa dla tradycyjnej lampy?

Rola oświetlenia w kreowaniu nastroju wnętrz jest nie do przecenienia. Chociaż w większości pomieszczeń korzystamy najczęściej z górnego światła, którego źródłem są tradycyjne lampy sufitowe, w rozmaitych sytuacjach świetnym, a nawet niezbędnym uzupełnieniem tego rozwiązania są kinkiety. Zastanówmy się kiedy, gdzie i dlaczego warto wziąć pod uwagę montaż kinkietu.

Historia kinkietu

Cechą wyróżniającą dzisiejsze kinkiety jest sposób montażu – są to lampy mocowane bezpośrednio do ściany, nie zaś do sufitu. Pierwotnie kinkiet był niewielką lampką olejową, wyposażoną w zbiornik na zasilający ją w olej i wygodną podstawkę, która umożliwiała postawienie źródła światła na stole. Wynalazcą tego rozwiązania był francuski aptekarz Antonii Quinquet, żyjący w XVIII wieku.

Kinkiety ewoluowały wraz z rozwojem technologii i popularyzacją prądu elektrycznego, dzięki czemu wzrastało bezpieczeństwo ich użytkowania. Zwiększały się także możliwości ich zastosowania. Dziś kinkiety występują przede wszystkim w charakterze dodatkowego źródła światła w pomieszczeniach, ale także jako oświetlenie zewnętrzne, np. na elewacjach budynków.

Kinkiet w domu – czy jest potrzebny?

Ze względu na usytuowanie kinkietów przy ścianie, bardzo trudno uczynić z nich główne źródło oświetlenia pomieszczeń. W tym zastosowaniu rzeczywiście lepiej sprawdzają się montowane centralnie, tradycyjne lampy wiszące. Natomiast kinkiety z pewnością przydadzą się do budowania ciepłej, przytulnej atmosfery w salonie czy sypialni – ich obecność pozwoli regulować natężenie światła we wnętrzu, kiedy jesteśmy zmęczeni zbyt mocnym blaskiem.

Miejscem, w którym kinkiety pełnią bardzo ważną funkcję, jest łazienka. Kinkiety łazienkowe zazwyczaj mocowane są przy lustrze, gdzie dają mocne światło punktowe. To bardzo przydatne, np. podczas golenia czy wykonywania makijażu. Górne światło w takich pomieszczeniach zwykle okazuje się niewystarczające, co więcej, często zasłaniamy je sobie stając przed lustrem. Zatem kinkiet w łazience to konieczność.

Nowoczesne aranżacje wnętrz coraz częściej przewidują miejsce dla kinkietu nad ustawionym przy ścianie stołem kuchennym. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w niewielkich mieszkaniach, w których ten mebel pełni także funkcję miejsca do odrabiania lekcji bądź sporządzania domowych rachunków. Dzięki kinkietowi na blacie nie musimy ustawiać dodatkowej lampki, która zajmowałaby tu bezcenne miejsce.

W ofercie sklepu internetowego eurolazienki.pl znajdziesz zarówno kinkiety dające bardzo mocne oświetlenie punktowe, przydatne w sytuacjach, gdy potrzebujesz intensywnego źródła światła, jak i wersje zasilane światłem LED, które pozwolą ci wyczarować w pomieszczeniu miękkie i delikatne oświetlenie.

2018-10-10 14:02

Inne artykuły