Kiedy warto zdecydować się na wycenę nieruchomości?

Wyceny nieruchomości można dokonać na dwa sposoby – samodzielnie lub we współpracy z pośrednikiem lub rzeczoznawcą majątkowym. Jest to zależne od potrzeb. Wycenę orientacyjną da się wykonać samodzielnie, jednak bardziej precyzyjne informacje uzyskać można dzięki skorzystaniu z pomocy specjalistów. Sprawdźmy, w jakich przypadkach warto przeprowadzić wycenę samodzielnie, a kiedy zdecydować się na płatne usługi.

Wycena orientacyjna

W przypadku orientacyjnej wyceny na własną rękę warto posiłkować się danymi, które są udostępniane przez AMRON, czyli Związek Banków Polskich. Niektóre raporty są bezpłatne, a za bardziej szczegółowe informacje należy zapłacić symboliczną kwotę. Innym sposobem na samodzielną wycenę nieruchomości jest analiza cen z serwisów ogłoszeniowych. Są to jednak ceny ofertowe, czyli takie, jakie właściciele chcieliby otrzymać od potencjalnych nabywców, dlatego lepiej odjąć od nich ok. 20%. W przybliżonej wycenie wartości nieruchomości pomaga również sprawdzenie ofert deweloperów, którzy sprzedają mieszkania w okolicy – należy wtedy oszacować różnice między lokalem w budynku nowym i trochę starszym, biorąc oczywiście pod uwagę standardy w wykończeniu mieszkania.

Wycena na podstawie informacji rynkowych

Wycena nieruchomości należy również do czynności przeprowadzanych przez pośrednika, który ma większy dostęp do informacji z systemów transakcyjnych, a ponadto bardzo dobrze orientuje się w trendach na lokalnych rynkach i ma wiedzę o profesjonalnych metodach wyceny. W swojej pracy może posłużyć się metodą porównawczą, która zakłada porównanie cen nieruchomości o podobnym standardzie, lokalizacji oraz stanie technicznym, metodą dochodową oceniającą potencjalny dochód np. z wynajmu nieruchomości, a także metodą odtwórczą polegającą na określeniu wartości poszczególnych części składowych mieszkania. Pośrednik przy okazji analizuje aktualną sytuację na rynku, zapytania od klientów poszukujących nieruchomości oraz informacje od znajomych z branży.

Profesjonalna wycena rzeczoznawcy majątkowego

Rzeczoznawca majątkowy sporządza operat szacunkowy, który może być wymagany np.

  • przy spadku,
  • w trakcie rozwodu,
  • dla celów bankowych,
  • dla urzędu skarbowego.

W tym przypadku wycena jest już bardzo sformalizowana. Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym i może go wykonać jedynie rzeczoznawca majątkowy, czyli osoba, która spełnia odpowiednie wymagania dotyczące wykształcenia oraz praktyki. Rzeczoznawcy podczas sporządzania operatu kierują się faktami oraz ściśle określonymi procedurami i faktami, które wynikają z przyjętej metody szacowania wartości – wyjaśnia współzałożyciel firmy BON sp. z o.o., która w ramach swoich usług m.in. wycenia nieruchomości gruntowe i lokalowe.

2017-09-12 15:00

Inne artykuły