Kiedy należy stosować asystory kaszlu?

Kaszel nie jest zbyt przyjemnym zjawiskiem, szczególnie jeśli towarzyszy nam przez dłuższy okres czasu. Należy jednak pamiętać, że jest to odruch bardzo ważny w funkcjonowaniu układu oddechowego – to właśnie dzięki kaszlowi nasze płuca są w stanie pozbyć się zalegającej w nich wydzieliny lub innych zanieczyszczeń. I choć wydawałoby się, że odksztuszanie nie powinno być trudne, to niektórzy pacjenci mają z nim duży problem – właśnie dla takich osób stworzone zostały asystory kaszlu.

Czym jest i jak działa asystor kaszlu?

Asystor kaszlu, nazywany również koflatorem lub z języka angielskiego cought assist, to urządzenie, którego zadaniem jest stymulowanie i wspomagania naturalnego odruchu kaszlu.
-Mechanizm działania urządzenia bardzo przypomina ten towarzyszący zwykłemu kaszlowi – wyjaśnia przedstawiciel firmy Medseven, specjalizujące się w sprzedaży sprzętu medycznego - Na początek do płuc wtłaczana jest duża ilość powietrza o dodatnim ciśnieniu, po czym następuje gwałtowna zmiana kierunku jego ciśnienia na ujemne. W ten sposób wydzieliny i inne zanieczyszczenia są wypychane z układu oddechowego. Efektem końcowym jest udrożnienie dróg oddechowych, znaczne ułatwienie oddychania i zwiększenie komfortu pacjenta, a także zmniejszenie ryzyka powstawania infekcji, wynikających z obecności zanieczyszczeń w płucach.

Kiedy stosuje się koflatory?

Asystory kaszlu stosowane są jako wsparcie pacjentów, których układ oddechowy został osłabiony w wyniku chorób lub urazów. Wykorzystywane są one między przez osoby cierpiące na stwardnienie zanikowe boczne, dystrofie mięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, miastenie, uszkodzenia rdzenia kręgowego (w wyniku wypadków), polio… Niekiedy stosowane są również w przypadkach mukowiscydozy. Asystory kaszlu mogą być użytkowane zarówno przy pomocy maseczki na usta, jak i przez tracheotomię. Należy pamiętać, że urządzenia te mogą być stosowane wyłącznie na zalecenie i pod nadzorem lekarza.

Zalety koflatorów

Poza znaczącym ułatwienie życia pacjentów, którzy w wyniku chorób i urazów nie są w stanie samodzielnie odksztuszać, lub ich odruch kaszlowy jest zbyt słaby, koflatory mają wiele innych zalet. Przykładem jest urządzenie Nippy Clearway, obecnie najczęściej stosowany asystor kaszlu na rynku. Dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu jest on bardzo łatwy w obsłudze przez pacjenta lub opiekuna osoby chorej. Jedną z jego bardzo ważnych funkcji jest rejestrowanie danych z terapii, które mogą być odczytane przez lekarza przez następne 28 dni. Do pozostałych jego zalet należy również uniwersalne zasilanie, które można bez dodatkowych urządzeń stosować na całym świecie oraz niskie koszty eksploatacyjne.

2017-09-13 10:08

Inne artykuły