Kiedy i dlaczego warto wymieniać opony?

Sezonowa wymiana opon z letnich na zimowe i z zimowych na letnie to właściwie rutynowa czynność, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Niestety jednak praktyka pokazuje, że wielu z nich zapomina o zmianie ogumienia na odpowiednie dla danej pory roku lub po prostu ignoruje tę kwestię. Bardzo dużo osób na co dzień prowadzących samochód nie zdaje sobie również sprawy, czemu służy wymiana opon i dlaczego jest ona tak istotna dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.

Dlaczego warto zmieniać opony?

Żeby zrozumieć korzyści płynące z sezonowej wymiany opon, należy wyjaśnić kilka różnic między ogumieniem zimowym a letnim. Najważniejszą z nich jest fakt, że oba typy opon wytwarzane są z innych mieszanek gumowych. Zwykła guma w niskich temperaturach staje się twarda i sztywna, traci swoją elastyczność, dlatego też opony zimowe wytwarzane są ze specjalnych mieszanek gumowych, które nawet przy bardzo niskich temperaturach pozostają miękkie, zachowują swoją przyczepność do podłożą, a zatem zapewniając większe bezpieczeństwo jazdy. Miękkość opony sprawia ponadto, że jest ona w stanie skutecznie usuwać wodę oraz błoto pośniegowe ze swych głównych kanałów. Nasuwa się jednak pytanie: skoro opony zimowe są tak elastyczne i zapewniają dobra przyczepność nawet na oblodzonych, ośnieżonych nawierzchniach, to czemu nie powinno się ich stosować przez cały rok, nawet latem? Odpowiedź jest prosta: ponieważ latem zużywają się one znacznie szybciej i tracą swoje właściwości, ich bieżnik ulega starciu – a zatem przestają być użyteczne i trzeba je znacznie częściej wymieniać na nowe. Dzieje się tak dlatego, że na suchych nawierzchniach w okresie wiosenno-letnim rozwijamy znacznie wyższe prędkości i wykonujemy znacznie bardziej dynamiczne manewry, niż w zimie. Opony letnie wykonywane są z twardej, wytrzymałej gumy, która lepiej znosi tarcie i zapewnia lepszą przyczepność na nawierzchniach suchych i mokrych. Podsumowując wymiana opon na odpowiednie dla danego sezonu daje nie tylko większe bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również chroni nas przed zbędnymi wydatkami.

Kiedy wymieniać opony?

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że opony zimowe powinny być zakładane dopiero przy opadach śniegu. Jest to założenie błędne, czego dowodzą badania przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Wynika z nich, że blisko 60% wypadków zimą spowodowanych jest na suchych drogach przez kierowców, którzy nie wymienili opon na zimowe przed spadkiem temperatur. Pamiętając o tym, że opony letnie w niskich temperaturach tracą swoją elastyczność i przyczepność do podłoża, należy przyjąć, że wymiana ogumienia powinna nastąpić gdy tylko temperatura spadnie poniżej 7 stopni, nawet jeśli nie towarzyszą temu opady śniegu. Do opon letnich możemy powrócić, kiedy temperatura ponownie wzrośnie. Warto również pamiętać, że wraz z nastaniem prawdziwych zimowych mrozów pojawiają się kolejki do serwisów samochodowych, trudniących się wymianą opon – to kolejny powód, dla którego nie warto zwlekać ze zmianą opon. Profesjonalne usługi z zakresu serwisu ogumienia samochodowego, w tym sezonową wymianę opon znajdziemy w ofercie firmy Bosch Sanecznik.

2017-07-24 14:15

Inne artykuły