Kamień surowy - zastosowanie w architekturze ogrodowej

Surowy kamień stał jednym z ulubionych materiałów, stosowanych w aranżacji architektury ogrodowej. Nieregularne kształty kamieni surowego, a także kojarzenie się jego z naturą i niczym nieujarzmioną przyrodą sprawiają, że jego użycie w ogrodzie nada każdej posesji niepowtarzalny, oryginalny charakter. Kamień surowy dostępny jest w różnych rozmiarach i nadaje się zarówno do małych, działkowych ogródków, jak i na tereny dużych posesji. Jakie zastosowanie ma w architekturze ogrodowej?

Kamień surowy posiada bardzo szerokie zastosowanie w architekturze ogrodowej, gdzie zachwyci swoim naturalnym wyglądem, komponując się  z otoczeniem. Możemy użyć go do budowy skalniaka, schodów ogrodowych, wodospadów, kaskad wodnych czy murków. Zastąpi standardową kostkę brukową, dzięki czemu ścieżki zyskają oryginalny wygląd, rodem z zaczarowanego ogrodu. Będzie także idealnym budulcem na pomosty, kładki nad wodą oraz mostki. Na rozległych posesjach stworzymy z niego groty i zakamarki. Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym zastosowaniom.

Murki

Murki z surowego kamienia, na przykład łupka szarogłazowego, oferowanego przez Kopalnię Łupka Szarogłazowego Jenków, zachwycą swoim bajkowym wyglądem. Doskonale komponować się będą z otoczeniem oraz z domami, zachowującymi nieco rustykalny, wiejski styl, przy jednoczesnej elegancji i dobrym smaku. Ma postać płytek o nieregularnym kształcie i najlepiej nadawać się będzie do budowy murów oporowych oraz warstwowych. Mury z kamienia naturalnego będą nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim trwałe, solidne i wytrzymałe. Nadmiar kamienia możemy wykorzystać na murki kwiatowe, pergole, altanki, grille oraz kominki ogrodowe.

Ścieżki

Decydując się na wyłożenie ścieżek kamienieniem surowym do wyboru będziemy mieli kamień ścieżkowy:

  • łupany
  • cięty

Łupany charakteryzuje się nieregularnym kształtem oraz bardzo dużą wytrzymałością. Jego oryginalna barwa sprawia, że idealnie pasuje do ogrodów w każdym stylu; zarówno tych naturalnych, przywodzących na myśl tajemniczy ogród, jak i tych bardziej eleganckich. Funkcjonalny i estetyczny, coraz częściej zastępuje kostkę brukową, także w charakterze materiału na podjazdy.

Kamień cięty z kolei ma formę płyt i doskonale nadaje się nie tylko na ścieżki, ale także na podjazdy czy tarasy. Łatwo się go układa dzięki krawędziom ciętym pod kątem prostym i dlatego to właśnie nim coraz chętniej wykładamy trasy spacerowe po naszym ogrodzie.

Kaskady i oczka wodne

Jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów każdego ogrodu jest oczko wodne lub kaskady. Do ich budowy najlepiej nadaje się właśnie kamień naturalny. Dzięki ręcznej selekcji kamienia do sprzedaży trafiają najbardziej oryginale i ciekawe wzory, które cieszyć będą oko i sprawią, że nasze oczko wodne zyska oryginalny, a zarazem naturalny wygląd.

2019-03-14 13:26

Inne artykuły