Jedziesz za granicę autem? O tym nie zapomnij!

Wybierasz się na ferie lub urlop? A może chcesz odwiedzić rodzinę lub znajomych, którzy wyprowadzili się z Polski? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, o czym nie możesz zapomnieć. Przygotuj samochód, ubezpieczenie oraz siebie na wyjazd za granicę. Dopełnij najważniejszych formalności, nie zapewnić sobie ochronę oraz uniknąć kar. Koniecznie sprawdź, o co musisz zadbać przed wyjazdem za granicę!

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Właściwe ubezpieczenie to podstawa ochrony podczas jeżdżenia samochodem, czy to w kraju, czy za granicą. Obowiązuje Cię jedynie polisa OC, jednak warto ją rozszerzyć o AC czy NNW. Kiedy spowodujesz wypadek lub ukradną Ci pojazd, z pewnością docenisz tę niewielką dodatkową opłatę.

Kiedy planujesz wyjazd za granicę, musisz sprawdzić, czy posiadane przez Ciebie ubezpieczenia komunikacyjne są tam honorowane. W przypadku OC jest tak, że to wykupione w Polsce działa także na ternie Unii Europejskiej oraz w państwach współpracujących. Jeśli wybierasz się poza ten obręb, będziesz musiał albo wyrobić lub wykupić Zieloną Kartę u swojego ubezpieczyciela, albo skorzystać z nieco droższego i przyznawanego na krótszy czas ubezpieczenia granicznego. Oba rodzaje polis odpowiadają zakresem ubezpieczeniu OC, przy czym są krótkoterminowe, np. 15- lub 30-dniowe.

Zadbaj o ochronę podczas wyjazdu za granicę! Przeczytaj kompleksowy poradnik o ubezpieczeniu pojazdu poza granicami Polski: https://kioskpolis.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-ubezpieczeniu-samochodu-za-granica/.

Jedziesz za granicę autem2.jpg

Wyjazd za granicę a dodatkowe ubezpieczenia

No dobrze, a co z dodatkowymi ubezpieczeniami, czyli autocasco, NNW lub Assistance? Jeżeli już jesteś w ich posiadaniu, zajrzyj do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, i sprawdź zakres terytorialny ochrony. W przypadku chęci rozszerzenia polis na kraj, do którego się wybierasz, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dopłata nie powinna być wysoka.

Jeśli nie korzystałeś dotąd z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, ale chcesz zabezpieczyć się na wyjazd za granicę, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Otóż te polisy można wykupić także na krótki okres, odpowiadający Twojemu pobytowi w obcym kraju. Nie musisz zatem płacić za cały rok, a jedynie za dwa tygodnie czy miesiąc.

Obowiązkowe wyposażenie auta na wyjazd za granicę

Czy wiesz, co powinieneś mieć w samochodzie, gdy wyjeżdżasz za granicę? W każdym państwie obowiązują inne wytyczne – w niektórych trzeba dodatkowo wozić apteczkę, w innych apteczkę i kamizelkę odblaskową. Pamiętaj, że niezależnie od tego, do jakiego kraju się wybierasz i przez jakie państwa będziesz przejeżdżać, Ciebie obowiązuje jedynie to, co w Polsce, czyli gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.

Jedziesz za granicę autem3.jpg

Ponieważ zarówno apteczka, jak i kamizelka odblaskowa to przedmioty przydatne i nie zajmujące wiele miejsca, zalecamy wozić je w bagażniku. I za granicą, i w Polsce. Miej też przy sobie mapę lub nawigację GPS.

O co zadbać przed wyjazdem za granicę?

Jeśli wybierasz się na długo bądź podróż zajmie wiele godzin, przed wyjazdem koniecznie udaj się na przegląd techniczny. Za ewentualne usunięcie usterki w kraju zapłacisz mniej niż za granicą. Poza tym lepiej zapobiec poważnej w skutkach awarii.

Wydrukuj też listę kontrolek samochodowych z opisem, jak zachować się po ich zobaczeniu i jakie kroki podjąć. To ważne, byś wiedział, kiedy bezwzględnie musisz się zatrzymać, bo dalsza jazda grozi np. utratą kontroli nad samochodem.

2019-02-06 07:38

Inne artykuły