Jakie rodzaje klimatyzacji stosuje się w budynkach biurowych

Czy wiesz, że jedna z zasad prawa pracy dotyczy obowiązku zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków? Oznacza to, że w pomieszczeniach biurowych powinien obowiązywać korzystny mikroklimat. W tym celu zaleca się założenie klimatyzacji, która pozwala w pełni kontrolować parametry powietrza. Na rynku dostępna jest dosyć pokaźna liczba rodzajów klimatyzacji. Które z nich wybrać?

Oferta klimatyzatorów

Klimatyzacja jest wybierana najczęściej w zależności od możliwości przestrzennych budynku (wielkość pomieszczeń, liczba pracujących osób, ilość urządzeń) i finansowych właściciela. Istotne jest także odpowiednie jej wkomponowanie we wnętrze przestrzeni oraz zwrócenie uwagi na moc chłodniczą i grzewczą urządzenia. W pomieszczeniach biurowych stosuje się następujące wersje klimatyzatorów:

  • okienne – montowane w otworach okiennych (najczęściej w jednej obudowie);
  • ścienne – są umieszczane blisko sufitu, charakteryzują się efektownym wyglądem;
  • podsufitowe – polecane w szczególności do wysokich pomieszczeń;
  • kasetonowe – przeznaczone głównie do zabudowy (np. w przestrzeni podwieszanych sufitów);
  • przypodłogowe – kształtem przypominają grzejnik, mogą być instalowane w różnych miejscach pomieszczenia;
  • kanałowe – system umożliwia klimatyzowanie kilku pomieszczeń jednocześnie.

Wymienione powyżej klimatyzatory mogą być urządzeniami typu split, tzn. zbudowane z jednostki wewnętrznej (instalowana w pomieszczeniu) i zewnętrznej, a także w systemie multisplit – stosowane do więcej niż jednego pomieszczenia (jedna jednostka zamontowana na zewnątrz budynku obsługuje więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną). Na rynku dostępne są także klimatyzatory monoblokowe (jednoczęściowe) stosowane najczęściej w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.

Zalety zastosowania klimatyzacji

Klimatyzacja pozwala na stworzenie korzystnego mikroklimatu dla pracowników, przeciwdziała senności, znużeniu czy bólom głowy. Zapewnia odpowiedni komfort cieplny, co ma wpływ na doskonałe samopoczucie. Dodatkowo gwarantuje lepszą wydajność pracy urządzeń biurowych, dzięki wentylacji stanowisk pracy. Zainstalowanie klimatyzacji pozwala także na zwiększenie oszczędności, ponieważ zmniejsza zużycie energii przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów ogrzewania i chłodzenia. A co najważniejsze klimatyzatory mają szeroki zakres pracy i stabilne parametry, dzięki czemu są rozwiązaniem bezpiecznym. Decydując się na założenie klimatyzacji, warto zdecydować się na usługi profesjonalistów. Jak dodaje specjalista z firmy Klimatyka: od 2010 roku oferujemy szereg usług związanych z projektowaniem i obsługą systemów instalacji klimatyzacyjnych. Świadczymy usługi przeznaczone dla klientów indywidualnych oraz firm. Zajmujemy się m.in. instalacją urządzeń klimatyzacyjnych w domach, punktach usługowych czy placówkach edukacyjnych.

2017-03-21 15:23

Inne artykuły