Jakie pokrycia stosuje się w konstrukcjach hal ze stali?

Hale ze stali to niezwykle funkcjonalne, lekkie i nośne konstrukcje. Pełnić mogą rozmaite funkcje, od obiektów budownictwa ogólnego, przez budynki użyteczności publicznej, po magazyny handlowe, przemysłowe lub logistyczne. Chociaż niezmiernie ważna jest konstrukcja całości budynku, dach, nazywany piątą elewacją, jest niemniej istotny. Sprawdź, jakie pokrycia stosuje się w konstrukcjach hal ze stali?

Dach w konstrukcji hali ze stali powinien być trwały, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, a także szczelny. Wybór pokrycia zależy przede wszystkim od jego konstrukcji.

Na dachy płatwiowe stosuje się płatwie, rozmieszczone prostopadle do rygli ram, czyli równolegle do kalenicy dachu. Stanowią one bezpośrednie oparcie dla płyt pokrycia dachowego.

W przypadku dachów bezpłatwiowych obciążenia pochodzące z ich pokrycia przekazywane są bezpośrednio na elementy nośne konstrukcji. Jakie pokrycia stosuje się w przypadku dachów bezpłatwiowych?

Blacha trapezowa

Arkusze blachy trapezowej opiera się na dźwigarach. Jest to jeden z popularniejszych sposobów pokrycia dachu konstrukcji stalowej ze względu na jej zdolności do przenoszenia obciążeń, takich jak warstwy izolacyjne, śnieg, wiatr, deszcz, czy obciążenie elementów zainstalowanych na dachu. Blachę przytwierdza się do konstrukcji wstrzeliwanymi gwoździami oraz samogwintującymi się łącznikami, wyposażonymi w podkładki uszczelniające.

Wytrzymałe i estetyczne konstrukcje stalowe, z solidnym i z odpowiednio zaprojektowanym dachem, posiada w swojej ofercie renomowany producent konstrukcji stalowych Promus.

Płyty betonowe

Innym pokryciem, stosowanym w konstrukcjach hal ze stali, są płyty betonowe. Zapewniają one sztywniejsze podłoże pod warstwy izolacyjne oraz gwarantują wyższy poziom izolacyjności akustycznej. Prefabrykowane płyty z betonu zbrojonego stosuje się przy rozstawie dźwigarów, wynoszącym 6 metrów. Wyposażone są w stalowe kątowniki, umożliwiające ich przyspawanie do dźwigarów.

Panele stalowe

Równie często na dachach konstrukcji stalowych spotkać możemy panele stalowe. Stanowią one zewnętrzną obudowę dachu, a równocześnie jego pokrycie. Wytwarza się je z blachy o grubości od 2 do 2,5mm, stąd ich lekkość oraz łatwość montażu.

Panele stalowe mogą być stosowane do dachów o nachyleniu do 10%. Można na nich z łatwością ułożyć ocieplenie oraz hydroizolację. Końce stopek łączy się z dźwigarami za pomocą wstrzeliwanych gwoździ lub samogwintujących kołków.

Na końcu warto wspomnieć o innym rodzaju pokrycia dachów stalowych konstrukcji, czyli o płytach warstwowych z rdzeniem wełnianym, styropianowym lub poliuretanowym.      

2019-02-06 13:19

Inne artykuły