Jakie funkcje spełnia system rynnowy?

Na ogół sądzi się,  że skoro rynny odprowadzają wodę opadową z dachu, to po prostu chronią tenże dach przed przemakaniem. Nic bardziej mylnego. Jeśli dach ma fachowo wykonane poszycie, to nawet przy bardzo intensywnych opadach nie będzie przeciekał; woda najzwyczajniej w świecie po nim spłynie. System rynnowy w istocie służy do ochrony ścian budynku i jego fundamentów. Wyjaśnijmy więc, jak on działa.

Dlaczego i kiedy deszcz może szkodzić ścianom budynku i jego fundamentom?

Abstrahując od ekstremalnie intensywnych i długo trwających opadów deszczu, które mogą zniszczyć każdą budowlę, niezależnie od stosowanych w niej zabezpieczeń, zajmijmy się wyłącznie sytuacjami zwyczajnymi, a więc takimi, kiedy opady deszczu nie przekraczają nadmiernie pewnych średnich norm. Mamy do tego prawo, bo jak słusznie zauważyli specjaliści z firmy DACHLUX z Warszawy, systemy rynnowe są projektowane dla pewnej, z góry przyjętej maksymalnej przepustowości wynikającej z wielkości powierzchni dachowej oraz z owych średnich norm opadowych, o których wspomnieliśmy już w poprzednim zdaniu. Takie podejście do tematu nie powinno nikogo specjalnie dziwić, bo jak wiadomo, wszelkie konstrukcje są projektowane dla jakiegoś maksymalnego obciążenia, po przekroczeniu którego mogą ulec one zniszczeniu, lub też nie spełnią oczekiwanych od nich zadań. Normalny deszcz bezpośrednio uderzający w ścianę budynku na pewno jej nie zniszczy, ani nawet jej nie zamoczy, jeśli jest ona prawidłowo wykonana. Również fundamenty budynku nie są wtedy zagrożone. Inaczej sprawa wyglądałaby, gdyby budynek nie miał rynien. Każdy dach stanowi mniejszą lub większą powierzchnię zbiorczą, a więc bez systemu rynnowego woda lałaby się już całymi strumieniami po ścianach budynku, przenikając aż do jego fundamentów. W czasie dłuższej eksploatacji wcześniej, czy później dom uległby zniszczeniu.

Ochronne funkcje systemu rynnowego

Jak więc zdążyliśmy już powiedzieć, system rynnowy chroni przede wszystkim ściany i fundamenty budynków i budowli. Jeśli chodzi o ściany, to w czasie opadów deszczu widać, że woda spływająca z połaci dachowych jest zbierana przez poziomą część orynnowania, po czym jest odprowadzana do jego pionowych odcinków, którymi spływa w dół. Widać więc gołym okiem, że ściany są w ten sposób chronione przed zawilgoceniem. W jaki jednak sposób system rynnowy chroni fundament budynku? Przecież zbierana przez ten system woda spływa w dół, dlaczego więc nie zalewa fundamentów? Sprawa jest banalnie prosta: pionowych odcinków systemu rynnowego nie wprowadza się bezpośrednio do gruntu, lecz podłącza się je do kanalizacji deszczowej lub do ogólnej kanalizacji zbiorczej.

Jak więc widać, w całej konstrukcji budynku i eksploatacji budynku funkcje systemu rynnowego mają bardzo istotne, przede wszystkim ochronne znaczenie.

2019-02-27 10:36

Inne artykuły