Jakie elementy bierze się pod uwagę przy szacowaniu wartości samochodu?

Oszacowanie właściwej wartości samochodu jest ważne zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i przyszłego użytkownika. To właśnie cena jest jednym z istotniejszych aspektów, branych pod uwagę w momencie zdecydowania się na kupno konkretnego auta. Wycena powinna być wiarygodna i adekwatna do stanu użytkowego pojazdu. Jakie jeszcze elementy bierze się pod uwagę przy oszacowaniu jego wartości?

Jak dokonać właściwej wyceny?

Przy oszacowaniu wartości samochodu bierze się pod uwagę przede wszystkim jego aktualny stan techniczny – to czy jest zadbany, czy do tej pory był eksploatowany w sposób intensywny. Istotny jest również dotychczasowy przebieg oraz modyfikacje (np. wyposażenie dodatkowe) i naprawy, jakie zostały wprowadzone w pojeździe. Ilość właścicieli auta także nie pozostaje bez znaczenia. Osoba wyceniająca zwróci również uwagę na powstałe uszkodzenia i historię wypadkową, a także rok produkcji. Aby określić jego rzeczywistą wartość rynkową bardzo ważne jest porównanie z innymi cenami tych samych modeli.

Kto powinien oszacować wartość samochodu?

Aby oszacowanie wartości samochodu zostało przeprowadzone rzetelnie, lepiej polecić to zadanie specjaliście, niż zajmować się nim samodzielnie. Będzie to dobrze postrzegane zarówno przy sprzedaży auta, jak i jego ubezpieczeniu. Można oczywiście skorzystać ze specjalnych programów przeznaczonych do przeprowadzenia wyceny, jednak nie są one zbyt obiektywne.
Jak dodaje rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej, p. Paweł Lewandowski: rzeczoznawca ma specjalistyczne wykształcenie i duże doświadczenie, co wpływa na przeprowadzenie rzetelnej wyceny samochodu – zgodnie z jego prawdziwą wartością rynkową. Wycena dokonywana jest indywidualnie dla każdego pojazdu, dlatego klienci chętnie się na nią decydują. Ponadto mogą przedstawić rzeczoznawcy swoje oczekiwania oraz dokładnie opowiedzieć o dotychczasowym użytkowaniu auta, co ekspert również uwzględni w sporządzonej przez niego opinii. Żaden program komputerowy tego nie zrobi.

Kiedy warto dokonać wyceny?

Właściwa wycena jest niezbędna w momencie zakupu lub sprzedaży używanego auta. Decyduje o przeprowadzeniu transakcji z zyskiem lub stratą. Niezbędna jest również przy ubezpieczeniu samochodu, ponieważ w trakcie starania się o odszkodowanie, ma wpływ na ustalenie czy zaproponowana przez firmę ubezpieczeniową kwota będzie wystarczająca na pokrycie szkód. Często dochodzi do sytuacji zaniżania wartości ubezpieczenia, stąd – dzięki znanej realnej wartości pojazdu – można dochodzić swoich praw i zakwestionować niezadowalającą decyzję ubezpieczyciela.

2017-09-13 07:44

Inne artykuły