Jakie cechy powinny posiadać rolety zewnętrzne?

Jeśli rolety instalowane wewnątrz domu lub mieszkania mają przede wszystkim zapewniać intymność jego mieszkańcom i osłaniać ich przed ciekawskimi spojrzeniami, to główną funkcją rolet zewnętrznych jest ochrona antywłamaniowa. Z tego też względu budowa jednych i drugich rolet jest inna. Rolety zewnętrzne muszą mieć zdecydowanie solidniej zbudowane, tak aby potencjalnym włamywaczom trudno było je sforsować.

Zastosowania i funkcje rolet zewnętrznych

Wiadomo, że każde zabezpieczenia i zamknięcia przy odpowiednich staraniach można sforsować, niemniej bez nich nasze mienie mogłoby stać się łatwym łupem nawet takich nieudaczników w fachu włamywaczy, jakimi byli złodzieje ze słynnego gangu Olsena. Chociaż rolety zewnętrzne to nie ochrona idealna, to jednak w znacznym stopniu ostudzają zapędy potencjalnych złodziejaszków i  zniechęcają ich do dokonania włamania. Co możemy zabezpieczać przy pomocy rolet zewnętrznych? O tym opowiedzieli nam pracownicy firmy DARIO z Rabki-Zdroju.

Przede wszystkim przy ich pomocy chronimy okna i oszklone drzwi domu, mieszkania, biura czy zakładu pracy. Rolety zewnętrzne pełniąc funkcje antywłamaniowe, chronią nas także przed aktami wandalizmu,  gradem, ulewnym deszczem lub gwałtownymi porywami wiatru. To  także doskonała osłona przed dokuczliwymi temperaturami w czasie upalnych drzwi, osłona znacznie skuteczniejsza niż wewnętrzne żaluzje poziome lub pionowe, a także zwykłe rolety tekstylne, gdyż nie dopuszcza do nagrzewania się szyb. Z kolei w zimowe noce rolety zewnętrzne stanowią dodatkową izolację znacznie ograniczającą ucieczki ciepła z naszego mieszkania.

Cechy rolet zewnętrznych

Podstawowym elementem klasycznych rolet zewnętrznych jest zwijany w rolkę pancerz składający się z tzw. lameli, czyli profili aluminiowych o grubości do 9 mm, wypełnionych pianką poliuretanową. Tego typu profile, lecz znacznie szersze i grubsze stosowane są także  do budowy znacznie już potężniejszych drzwi garażowych, warsztatowych czy magazynowych. Lamele w roletach zewnętrznych mają wysokość od 37 do 55 mm i są pokrywane poliestrowymi lakierami odpornymi na działanie nawet skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Poszczególne profile są z sobą łączone z sobą bardzo mocnymi taśmami, co pozwala przy pomocy łożyskowanego wału nawojowego cały pancerz zwijać w jedną, rolkę, mieszczącą się w metalowej kasecie. Pancerz przesuwa się w specjalnych prowadnicach mocowanych trwale zabudowanych we wnęce okiennej lub drzwiowej albo na elewacji budynku, co dzięki ślizgom z PCV dzieje się niemal bezszelestnie. Całość posiada oczywiście wszystkie niezbędne akcesoria zabezpieczające, a wśród nich zamki na klucz i ręczne rygle uniemożliwiające podniesienie rolety od zewnątrz. Napęd rolety zewnętrznej realizowany jest ręcznie lub przy pomocy elektrycznych automatów.

Jedną z odmian rolet zewnętrznychrolety antywłamaniowe, których profile wypełniane są twardą żywicą epoksydową i których pozostałe elementy są także odpowiednio wzmocnione.

2019-02-06 13:01

Inne artykuły