Jakie cechy powinna mieć idealna tkanina obiciowa?

Produkcja mebli tapicerowanych wymaga stosowania wielu komponentów. Wśród nich niezwykle ważną rolę odgrywają tkaniny obiciowe. To ich kolor czy faktura nadają meblom unikalny styl i charakter. Z kolei jakość surowców użytych do produkcji samych tkanin obiciowych ma wpływ na ich trwałość i użytkowanie. Dobierając tkaniny obiciowe warto temu poświęcić troszkę więcej czasu i uwagi, aby wybrać produkt, z którego w pełni będziemy zadowoleni.

Rodzaje tkanin obiciowych

Producenci tkanin obiciowych oferują bardzo szeroki wybór materiałów do tapicerowania mebli. Poza dobrze znanymi i stosowanymi od lat tkaninami takimi jak: szenil, skóra naturalna i sztuczna, welur czy żakard proponują także tkaniny bardzo nowoczesne, których przykładem może być Choćby mikrofaza. Charakterystykę poszczególnych tkanin przybliży ekspert hurtowni tapicerskiej Artmeb:

Szenil to gruby i miękki materiał, przypominający wyglądem sztruks lub welur. Jest bardzo wytrzymały i dość łatwy w utrzymaniu. Wystarczy go od czasu do czasu odkurzyć i przeczesać włókna szczotką. Należy jednak pamiętać, aby szybko usuwać wszystkie zabrudzenia.

Welur to tkanina przez wielu mylona z zamszem. Jest bardzo miękki i miły w dotyku. Meble tapicerowane tą tkaniną wyglądają niezwykle elegancko. Niestety welur bardzo łatwo ulega zabrudzeniu, dlatego nie poleca się go do domów z małymi dziećmi.

Żakard należy do tkanin o dużej wytrzymałości. Z uwagi na fakt, że zazwyczaj są bogato zdobione chętnie stosuje się je do tapicerowania mebli stylizowanych.

Mikrofaza to tkanina wykonana z włókien syntetycznych polecana dla alergików. Jej główne zalety to oddychalność, sprężystość i łatwa pielęgnacja.

Alcantara należy do tkanin nowoczesnych o miękkiej i miłej w dotyku strukturze. Mimo tej delikatności jest bardzo wytrzymała, a jej pielęgnacja ogranicza się do odkurzania i sporadycznego wyprania odkurzaczem piorącym.

Skóry naturalne należą do ekskluzywnych i drogich materiałów obiciowych. Wymagają również specjalnej pielęgnacji za pomocą preparatów do konserwacji skór. Są za to wytrzymałe i trwałe.

Skóry sztuczne to alternatywa dla skór naturalnych. Są od nich dużo tańsze, a obecnie stosowana technologia produkcji pozwala uzyskać produkt o bardzo zbliżonych parametrach.

Czym należy się kierować przy wyborze tkaniny obiciowej?

Tkanina obiciowa jest niejako wizytówką mebli tapicerowanych. To od jej jakości, rodzaju albo motywu zależy czy kanapa, pufa lub krzesło znajdą nabywcę. Dlatego producenci mebli coraz większą wagę przywiązują do jakości stosowanych materiałów. Równie ważne jest źródło, z którego pochodzą tkaniny obiciowe. Dobór idealnej tkaniny to nie lada sztuka. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze do obicia jakiego mebla tkanina ma zostać wykorzystana? Innego materiału użyjemy do krzeseł biurowych, innego do puf, a jeszcze innego do sof. Po drugie ważne jest także przeznaczenie mebla. Te produkowane do restauracji, biur czy hoteli powinny być wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów. Trzecią ważną rzeczą jest określenie użytkowników. Dzieci oraz młodzież gustują w innych wzorach niż dorośli.

2019-02-21 08:05

Inne artykuły