Jakie cechy powinien posiadać dobry instruktor nauki jazdy

Dobry instruktor nauki jazdy w dużej mierze odpowiada za sukces kursanta. Doświadczony specjalista potrafi bowiem przygotować przyszłego kierowcę w sposób sprawny, a jednocześnie bezstresowy. Aby być dobrym instruktorem, trzeba odznaczać się określonymi cechami charakteru.

Rzeczowe nauczanie

Zawód instruktora nauki jazdy należy do jednych z najbardziej odpowiedzialnych zawodów – to on szkoli przyszłych kierowców, którzy kiedyś będą poruszać się po drogach, uczestnicząc w ruchu. Aby dobrze pełnić swoją rolę, instruktor musi posiadać pewne cechy. Dzięki nim będzie w stanie wyszkolić kursantów w odpowiedni sposób.

-Instruktor nauki jazdy powinien przede wszystkim posiadać szeroką wiedzę teoretyczną, a konkretnie doskonale znać przepisy ruchu drogowego. Nie musi oczywiście znać na pamięć każdego paragrafu, aby recytować go z pamięci, jednak musi umieć objaśniać wszelkie zawiłości prawne i paragrafy. Na pytania kursantów odpowiadać musi w sposób rzeczowy i ogólnie umiejętnie przekazywać informacje na temat przepisów ruchu drogowego, ponieważ stanowią one podstawą do dalszego nauczania – tłumaczy ekspert reprezentujący szkołę nauki jazdy ALIEN ze Szczecina.

Umiejętność jazdy

Każdy instruktor nauki jazdy musi być świetnym kierowcą. Powinien bowiem stanowić przykład dla swoich kursantów i przekazywać im nie tylko teorię, ale i praktyczne umiejętności poparte osobistym doświadczeniem. Dobry instruktor potrafi w sprawny sposób wykonywać wszystkie manewry drogowe, w tym m.in. różne warianty parkowania, aby w dowolnym momencie móc zaprezentować je kursantowi w czasie jazd.

Co więcej, zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi, instruktor musi legitymować się prawem jazdy posiadanym od co najmniej dwóch lat.

Dobre podejście

Instruktor nauki jazdy jest nauczycielem, który w trakcie swojej zawodowej kariery naucza setki kursantów. Są oni w zasadzie jego podopiecznymi, zdobywającymi wiedzę niezbędną do zdania egzaminu, a potem do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Aby przelać na kursantów odpowiednią ilość wiedzy oraz wpoić zasady i umiejętności niezbędne do prowadzenia pojazdu, trzeba odznaczać się pewnymi cechami charakteru.

Dobry instruktor powinien być przede wszystkim cierpliwy, spokojny i opanowany. Pod żadnym pozorem nie może podnosić na kursantów głosu, ponieważ w ten sposób można łatwo zrazić początkujących kierowców do kontynuowania kursu. Co więcej, powinien przekazywać wiedzę w sposób jasny i jednoznaczny, aby każdy uczący się bez problemu rozumiał wydawane polecenia oraz wszelkie podawane przez instruktora informacje.

Instruktor nauki jazdy musi także umieć w sposób delikatny, a jednocześnie rzeczowy, wskazać kursantowi błąd, który popełnił i dokładnie wytłumaczyć jak powinien wyglądać poprawnie wykonany manewr.

2018-02-07 09:52

Inne artykuły