Jaki rodzaj nawozu najlepiej wybrać?

Celem każdego hodowcy jest uzyskanie wysokiego i dobrego jakościowo plonu. Aby było to możliwe, na polu uprawnym trzeba zadbać o wiele aspektów, takich jak: uprawa gleby, siew, ochrona roślin, ale i odpowiednie oraz dobrze zbilansowane nawożenie, zapewniające odżywienie makro- i mikroelementami.

Makroelementy powinny być dostarczane głównie doglebowo, ponieważ jedynie system korzeniowy jest w stanie pobrać optymalną ilość tych pierwiastków. W tym wszystkim musimy pamiętać o dokarmieniu dolistnym, które ma coraz większe znaczenie w całym procesie produkcji roślinnej, a pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na mikroelementy. Dobrze zbilansowane nawożenie dolistne, oparte na najwyższej klasy produktach, to najlepsza droga do uzyskania wysokiej jakości plonów.

Odpowiednie wartości odżywcze

Rośliny mają zróżnicowane zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, uzależnione od gatunku oraz momentu wegetacji. Rynek nawozów stale się rozwija i producenci oferują coraz więcej produktów bogatych w składniki odżywcze. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, iż w okresie intensywnego wzrostu roślin, który przypada na kwiecień i maj, flora wykazuje największe zapotrzebowanie na makro- oraz mikroelementy i nie można dopuścić do tego, aby spragnionym roślinom nie zostało zapewnione odpowiednie odżywianie. Azot, fosfor i potas powinny być dostępne dla roślin podczas całego okresu wegetacji, natomiast zapotrzebowanie na mikroskładniki nie jest stałe i zmienia się wraz ze wzrostem roślin. Nawozy dolistne dają nam możliwość uzupełnienia niedoborów w momencie wystąpienia głodu.

Nawóz krystaliczny

Ten rodzaj nawozu znajduje zastosowanie jako forma profilaktyki. Stosuje się go w zakresie planowych działań. Wykorzystywany jest, gdy mamy już przewidziane nawożenie dolistne. Jak sama nazwa wskazuje - nawóz ten występuje pod postacią kryształów, które przed zaaplikowaniem podlegają odpowiedniej obróbce (rozpuszczenie w wodzie). Charakteryzuje się intensywną koncentracją składników odżywczych.

Nasze nawozy krystaliczne są formułowane w technologii ACIDplex, opracowanej przez brytyjską firmę Micromix Ltd. Technologia ta opiera się na zastosowaniu kwasów organicznych – kwasu jabłkowego, cytrynowego, ligno siarczanów i EDTA w jednej formulacji. Zapewnia to:

  • dobrą zgodność w tank miksach,
  • niewielki koszt zabiegu,
  • odpowiednie zakwaszenie cieczy roboczej,
  • wysokie przyswajanie,
  • zwiększenie efektywności stosowanych łącznie innych agrochemikaliów,
  • zwiększenie skuteczności zabiegów dokarmiania.

Nawóz płynny

Jest to nawóz występujący w postaci płynnej. Działa szybko i interwencyjnie, a efekt jego działania jest widoczny niemal od razu. Z uwagi na wygodę w użyciu nawozy płynne są bardzo popularne i powszechnie stosowane, jednak charakteryzują się na ogół mniej intensywną koncentracją składników.

Nawozy płynne firmy Biostyma mają na celu natychmiastowe dokarmienie roślin w momencie wystąpienia niedoboru i przemieszczenie się składników pokarmowych do stożków wzrostu, czyli tam, gdzie są w danym momencie najbardziej potrzebne. Formulacja AMIX, w której produkujemy nasze nawozy płynne i niektóre stymulatory, opiera się na kompleksowaniu składników pokarmowych z kwasami organicznymi – głównie humusowymi.

System ten gwarantuje:

  • szybkie pobieranie składników pokarmowych przez roślinę,
  • szybki transport składników odżywczych do stożków wzrostu,
  • niezwłoczne uzupełnianie niedoborów pokarmowych.

Wygląd roślin jest w dużej mierze zależny od produktów, które stosują hodowcy. Odpowiednio dobrany nawóz sprawi, że flora stanie się bujna i piękna. Dodatkowo warto stosować oferowane przez Biostymę adiuwanty, których działanie zwiększa skuteczność agrozabiegów.

2015-12-28 12:52

Inne artykuły