Jak zorganizować transport lawetą?

W codziennych sytuacjach większość kierowców kontakt z lawetą ma dopiero w momencie, kiedy samochód odmawia posłuszeństwa i konieczne jest jego odholowanie. W takich przypadkach liczy się szybka reakcja oraz niski koszt usługi. Zdarza się również, że transport lawetą odbywa się przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy. W obydwu tych przypadkach dobrze jest znać podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem.

 

 

Transport lawetą – najważniejsze informacje

Na co zwrócić uwagę, aby realizacja transportu lawetą przebiegała bezproblemowo?
W przypadku przewożenia samochodu na terenie kraju sprawa jest bardzo prosta i nie wymaga posiadania specjalnych dokumentów. Zupełnie inaczej jest w przypadku, kiedy laweta przyjeżdża spoza kraju. Jeżeli transport lawetą realizowany jest na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, wówczas wystarczy mieć:

  • list przewozowy CMR,
  • zlecenie – dokument, który potwierdza, że dany przewoźnik jest upoważniony do odbioru samochodu.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy wypisywany jest dodatkowy dokument. Jest to tak zwany bon lub order. Jego działanie jest dokładnie takie samo jak dokumentu zlecenia. Oznacza to, że przewoźnik organizujący transport lawetą ma prawo do odbioru pojazdu i jego transportu do kraju. Lista dokumentów zmienia się w momencie, kiedy transport samochodu lawetą ma zostać zorganizowany z kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej. Wówczas konieczne będzie okazanie odpowiednich dokumentów celnych. Ich brak nie pozwoli przewoźnikowi na przekroczenie granicy. Istotne jest również dostarczenie kserokopii dowodu rejestracyjnego. Co więcej, jeżeli samochód, który ma zostać przetransportowany, został niedawno kupiony, należy mieć kopię faktury, która to potwierdza.

Na co zwrócić uwagę przed transportem lawetą?

Organizując transport lawetą, ważne jest podanie wagi oraz wymiarów pojazdu. Zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnej firmy świadczącej tego rodzaju usługi, koniecznie należy się upewnić, czy dysponuje samochodem, który będzie mógł zapewnić bezpieczny transport danego ładunku. Jak podkreśla specjalista z przedsiębiorstwa Pomoc Drogowa Rafał Starczewski:

Firma może wymagać podania konkretnej marki oraz modelu samochodu, dzięki czemu sama dopasuje pojazd. Jeżeli transport lawetą będzie dotyczyć samochodu, który jest uszkodzony, konieczne jest jednak podanie rodzaju uszkodzeń. Jest to ważne, ponieważ załadunek na lawetę samochodu, który np. nie ma kół, będzie trudniejszy – dodaje.

O czym pamiętać wybierając lawetę?

Decydując się na transport lawetą, warto sprawdzić, czy wybrany usługodawca ma odpowiednie ubezpieczenie. Polisa ubezpieczeniowa to gwarancja, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody. Poleca się także analizę opinii poprzednich klientów, które można bardzo często znaleźć zarówno na stronach internetowych firm czy na portalach społecznościowych, jak i tematycznych forach związanych z transportem samochodów na terenie kraju i za granicą.

2019-05-15 12:20

Inne artykuły