Jak zorganizować szkolenie firmowe?

Systematycznie organizowane szkolenia firmowe pozwalają na podnoszenie kompetencji pracowników i nie tylko. Wolny rynek wymusza na przedsiębiorstwach rozwój w każdym obszarze działalności. Szkolenia stały się obecnie synonimem innowacji. W świecie biznesu jedno jest stałe – zmiana.

Szkolenia firmowe to ważny element kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Dla wielu pracowników uczestnictwo w szkoleniu jest nagrodą za zaangażowanie. Odpowiednio zorganizowane wpływa na wewnętrzny wizerunek firmy, dlatego dobrze je zaplanuj. Wstępnie określ budżet, pamiętając przy tym, że innowacje w firmie najczęściej się zwracają z nawiązką.

Określ, czego potrzebuje Twoja firma

Podstawowy punkt. Przeprowadź analizę potrzeb swojej firmy. Tylko tak szkolenie firmowe autentycznie podniesie jakość pracy Twoich podwładnych. Tobie przyniesie konkretne wyniki finansowe. Zdiagnozuj obszary do poprawy. Jeśli to konieczne, zleć to specjaliście. Na podstawie analizy potrzeb dobierz uczestników szkolenia. Określ, czy chcesz przeszkolić tych z najlepszymi wynikami, a może cały zespół. Jeżeli odpowiednio to rozegrasz, takie szkolenie może stać się motywacyjną nagrodą za wyniki. Wystarczy, że zorganizujesz szkolenie firmowe w specjalistycznym ośrodku. O tym za chwilę.

Wybierz miejsce

Może się wydawać, że wybór miejsca to ostatnia rzecz na liście zadań organizacji szkolenia. To nie prawda. Wybierając miejsce, określasz charakter spotkania. Wielu pracodawców decyduje się na połączenie szkolenia firmowego z wyjazdem integracyjnym. Poszukaj hotelu lub pensjonatu, który dysponuje odpowiednio wyposażoną salą konferencyjną. Eksperci z Hoteliku Orańskiego w Starej Morawie podkreślają, że odpowiednio wyposażona sala jest ważna. Nie mniej istotny jest komfortowy wypoczynek uczestników. Zapewnij podwładnym możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w przerwie obiadowej. Przy dłuższym szkoleniu komfortowy nocleg i możliwość zwiedzenia okolicznych atrakcji. Pamiętaj - od warunków, jakie zapewnisz, zależy wizerunek Twojej firmy i Ciebie, jako pracodawcy.

Wybierz trenera i określ czas trwania szkolenia

Jeśli wiesz już, co chcesz ulepszyć w swojej działalności, to świetnie. Czas zastanowić się nad tym, kto poprowadzi szkolenie, ile będzie trwało. Warto, żeby szkolenie firmowe poprowadził profesjonalny trener biznesu. Na podstawie wyznaczonych przez Ciebie obszarów do poprawy, trener napisze plan szkolenia. Dopytaj, ile czasu przeznaczy na wykłady, a ile na praktykę. To istotne, nauka przez działanie jest skuteczniejsza od suchej teorii. Wspólnie z trenerem zadecydujecie, ile czasu takie szkolenie powinno trwać.

Wyznaczając dokładny termin, zadbaj o to, żeby nie zdezorganizować pracy przedsiębiorstwa. Zacznij planowanie szkolenia odpowiednio wcześniej. Będziesz miał więcej możliwości w doborze przyjaznego terminu. To firma szkoleniowa i wynajmujący salę dopasują się do Ciebie, a nie odwrotnie.

2019-03-07 11:47

Inne artykuły