Jak znaleźć dobrego zegarmistrza?

W dzisiejszych czasach kontrola godziny nie jest żadnym problemem. Pomaga w tym nie tylko zegarek, ale również smartfon, iPhone, komputer stacjonarny lub laptop, a także takie urządzenia jak: kuchnia gazowa czy piekarnik z wbudowanymi zegarami elektronicznymi. Znajdą się jednak pasjonaci, którzy w domu trzymają masywne, pionowe zegary, a na ręku noszą eleganckie zegarki podkreślające ich status i potwierdzające dobry gust właściciela. Awaria tego typu urządzeń wymaga jednak kontaktu z doświadczonym specjalistą, jakim bez wątpienia jest zegarmistrz. W poniższym artykule przekazujemy informacje o tym nieco zapomnianym zawodzie.

Zegarmistrz rzadkim zawodem

Czy ktoś dzisiaj, wśród obecności zaawansowanych technologicznie urządzeń, które lepiej wymienić na nowszy model, korzysta z usług zegarmistrza? Jest to jeden z coraz rzadziej spotykanych zawodów, ale zarazem popyt na usługi związane z serwisowaniem, naprawą lub odświeżeniem zegarów nie maleje. Ci, którzy mają dobrą opinię, mogą pochwalić się sporą grupą stałych klientów. Zdobycie umiejętności związanych z tym fachem wymaga dużej ilości wyrzeczeń, a także koncentracji, doświadczenia, cierpliwości i pokory. Aby to osiągnąć, jedynym wyborem jest praktyka, najlepiej w zakładzie zegarmistrzowskim.

Prawdą jest, że nobliwy i niezbędny niegdyś w społeczeństwie zawód stał się marginalny i użyteczny jedynie dla pasjonatów oraz właścicieli luksusowych zegarów lub zegarków na rękę. Są to najczęściej wyroby o wartości historycznej lub wysokiej wartości materialnej. Sami zegarmistrzowie przyznają, że trudno znaleźć zakład zegarmistrzowski z fachowcami wykonującymi swój zawód z powołania.

Szukaj zegarmistrza według opinii znajomych

Klienci czasami wolą zanieść swój zegarek do nowoczesnego lokalu w galerii handlowej, ponieważ „akurat robią zakupy”, „mają po drodze” lub „nie mają czasu na szukanie prawdziwego zegarmistrza”. Sęk w tym, że pracujące tam osoby mogą okazać się zwykłymi „wymieniaczami” podzespołów mechanicznych oraz elektronicznych, a takie czynności nie wymagają odpowiedniego wykształcenia – wyjaśnia właściciel pracowni zegarmistrzowskiej w Warszawie, która zajmuje się naprawą i renowacją każdego rodzaju zegarka lub zegara.

Szukając odpowiedniej osoby, z uprawnieniami, która pomoże w naprawie zegarka, warto zapytać swoich znajomych lub rodziny. „Poczta pantoflowa” bardzo dobrze sprawdza się w przypadku usług zegarmistrzowskich, zwłaszcza jeśli poprosimy o opinię pasjonata zegarów. Unikniemy wtedy błądzenia po nieodpowiednich salonach i zaoszczędzimy nomen omen dużo czasu.

2017-09-12 15:09

Inne artykuły