Jak zakłada się instalację LPG? Zasady montażu

W zdecydowanej większości przypadków instalację gazową mechanik jest w stanie założyć w ciągu jednego dnia. Wyjątków jest niewiele. Jednak nie oznacza to, że montaż instalacji LPG nie stanowi dużej ingerencji w układ pojazdu. Co zatem warto na ten temat wiedzieć? Jak powinien zatem przebiegać kroku po kroku montaż instalacji LPG w samochodzie?

Jak działa instalacja LPG?

W klasycznej instalacji gazowej, takiej jak te oferowane przez firmę AG Centrum, paliwo zgromadzone w butli trafia do parownika w formie cieczy i tam zmienia stan skupienia na gazowy. Rozprężający się gaz w naturalny sposób jednak się schładza, dlatego w całym procesie potrzebne jest jeszcze ciepło. Z tego powodu parownik wpięty jest w układ chłodzenia silnika. Wykonanie kolejnego obiegu cieczy chłodzącej stanowi sporą ingerencję. Sam parownik montowany jest w komorze silnika do specjalnych blaszek. Z parownika gaz w formie lotnej wędruje przez filtr do gazowych wtryskiwaczy paliwa. Przewody z gazem, które wędrują od wtryskiwaczy gazowych aż do kolektora ssącego silnika trzeba odpowiednio obsadzić.

Od czego zacząć zakładanie instalacji LPG?

W tym celu należy wyjąć cały kolektor ssący. Wymaga to sporego nakładu pracy. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o to, aby opiłki plastiku, które powstają na skutek wiercenia w kolektorze otworów, nie trafiły do silnika. Pracą wtryskiwaczy gazu steruje komputer, który znajduje się w bezpiecznym miejscu pod maską auta. Należy go do pojazdu podłączyć. Jego zadaniem jest zbieranie danych z poszczególnych czujników samochodu. To nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonego mechanika. Tylko profesjonaliści wiedzą, których kabli pod żadnym pozorem nie wolno przeciąć czy lutować.

Kto powinien zajmować się instalacją LPG?

Nie warto decydować się na montaż instalacji LPG u niedoświadczonego mechanika czy przy użyciu najtańszych części. Co ciekawe, mniejsza ingerencja związana jest z montażem instalacji wtrysku gazu w fazie ciekłej. W tym przypadku nie trzeba bowiem wpinać się w układ chłodzenia. To podstawowa zaleta tego rozwiązania. Gaz pompowany jest z butli bezpośrednio do wtryskiwaczy, które znajdują się w kolektorze ssącym silnika. Jeszcze inaczej w praktyce przebiega montaż instalacji bezpośredniego wtrysku gazu. Nie należy jej pomylić z instalacją, która zakładana jest w samochodach z bezpośrednim wtryskiem benzyny. W tym przypadku gaz podawany jest fabrycznymi wtryskiwaczami benzyny. Tym samym układ zasilania pojazdu posiada homologację, która pozwala na zasilanie silnika gazem.

2019-04-11 14:54

Inne artykuły